بررسی عوامل مهم سوختگی پای نوزاد


بسم الله الرحمن الرحیم

 

سوختگی پای نوزاد - بررسی عوامل مهمسوختگی پای نوزاد. چه علل و عواملی سبب سوختگی پای نوزاد می شوند؟ چه عاملی سبب التهاب و سوختگی جای پوشک بچه می شود؟ علت ایجاد خارش در ناحیه پوشک بچه چیست؟ یکی از مشکلات مهمی که پدر و مادرها و بالاخص مادران عزیز ممکن است با آن مواجه شوند مساله سوختگی و التهاب پای نوزاد یا همان جای پوشک بچه است. سوختگی پای نوزاد یک مورد دردناک برای نوزادان به حساب می آید که می تواند باعث گریه آنان هم بشود. سوختگی پای نوزاد علاوه بر خود نوزاد می تواند پدر و مادر ها را نیز درگیر خود بکند و از نظر عاطفی هم مخصوصا بر روی مادران تاثیر دارد. بحث عمده ما در این مطلب در مورد بررسی علل مختلفی است که می توانند به نحوی در التهاب و سوختگی پای یک نوزاد و جای پوشک او دخیل باشند. می خواهیم به این علل مهم بپردازیم تا خانواده های محترم و مخصوصا مادران گرامی با این علل آشنا شوند تا با اتخاذ تدابیر مناسب از سوختن جای پوشک نوزاد جلوگیری کنند.

لازم به ذکر است که علل ذکر شده در اینجا ممکن است همه عوامل دخیل در سوختگی پای نوزاد نباشند و خانواده های محترم ممکن است به تجربه از علل دیگری هم در این زمینه آگاه باشند. در هر صورت امید است که با ذکر این علل و اتخاذ تصمیم مناسب در این باره بتوانیم قدم های خوبی در زمینه جلوگیری و حتی درمان سوختگی پای نوزاد (جای پوشک بچه) برداریم.

 

علل مهم سوختگی جای پوشک و پای نوزاد کدامند؟

در اینجا به بررسی علل مهم سوختگی پای نوزاد و جای پوشک بچه می پردازیم.

 

عدم رعایت صحیح بهداشت کودک

پر واضح است که عدم رعایت صحیح بهداشت کودک و عدم نظافت درست نوزاد یکی از علل مهم سوختگی جای پوشک نوزاد می تواند باشد. برای جلوگیری از سوختن پای نوزاد و التهاب جای پوشک او سعی کنیم بهداشت مربوط به نوزاد را رعایت کنیم که از جمله آن می توان به شستشوی صحیح ، منظم و مرتب نوزاد اشاره کرد. اگر چنانچه محل آلوده به مدفوع و ادرار نوزاد به درستی پاک نشده و شستشو داده نشود می تواند سبب التهاب و سوختگی پای نوزاد گردد.
 

نوع و جنس پوشک بچه

عامل دیگری که در التهاب و سوختگی پای نوزاد می تواند دخیل باشد ، نوع و جنس پوشک مورد استفاده است. بعضی از پوشک ها مخصوصا آن هایی که با استفاده از مواد خوشبو کننده ، خوشبو شده اند می توانند سبب التهاب جای پوشک بچه شوند و این التهاب به مرور زمان می تواند سبب سوختن پای نوزاد گردد. این نوع پوشک ها علاوه بر ایجاد التهاب در ناحیه پوشک بچه ، بعضا می توانند سبب خارش ناحیه پوشک نوزاد نیز بشوند. از این رو پدر و مادر های محترم لازم است در انتخاب نوع پوشک برای نوزاد دلبندشان دقت نمایند و سعی کنند حتی الامکان از پوشک های غیر معطر و سالم استفاده نمایند.
 

اندازه پوشک بچه

شاید تعجب آور باشد که اندازه پوشک بچه نیز می تواند جزء علل و عوامل مهم ایجاد التهاب و سوختگی پای کودک و جای پوشک او باشد. اما تعجبی ندارد و این مساله به تجربه ثابت شده است که انتخاب اندازه و سایز کوچک پوشک بچه برای نوزاد یکی از علل سوختگی پای نوزاد به شمار می رود. معمولا هنگام تولد نوزاد از شماره نخست پوشک استفاده می شود و به مرور زمان و با رشد نوزاد ، به ترتیب از شماره های دوم و بعدی پوشک استفاده می گردد. اما باید توجه داشت که این یک اصل ثابت نیست و در بعضی موارد با توجه به اندازه و جثه نوزاد ممکن است از شماره دوم پوشک بچه در همان ابتدا استفاده شود و حتی ممکن است مجبور باشیم از شماره سوم پوشک در همان ابتدای تولد نوزاد استفاده کنیم. به هر حال ، انتخاب اندازه پوشک بچه باید به تناسب جثه و اندازه نوزاد باشد نه عرف معمول.
 

مصرف بیش از حد گرمیجات توسط مادر شیرده

تغذیه مادر در زمان شیردهی یکی از علل مهم سوختن پای نوزاد و جای پوشک بچه می تواند باشد. بعضی از مادران در زمان شیردهی به نوزاد خود ممکن است به دلایل مختلفی از مواد غذایی با مزاج گرم بیش از حد استفاده کنند. باید توجه داشت که آثار استفاده بیش از اندازه از مواد غذایی با طبع گرم به سرعت می تواند بر روی نوزاد ظاهر شود و یکی از آثار آن می تواند سوختن پای نوزاد و التهاب ناحیه پوشک او باشد. از این رو مادران شیرده حتما سعی نمایند مزاج تغذیه خود را در حد اعتدال حفظ نموده و از مصرف بیش از حد گرمیجات و نیز از مصرف بیش از حد سردیجات خودداری کنند. در این زمینه مطلب تاثیر تغذیه مادر بر دل درد نوزاد نیز جهت مطالعه توصیه می شود.
 

دادن بیش از حد گرمیجات به نوزاد

علاوه بر انتقال مواد غذایی دارای طبع گرم از شیر مادر به نوزاد ، عامل دیگری که می تواند سبب سوختن جای پوشک بچه شود دادن بیش از حد گرمیجات به نوزادان می باشد. پدر و مادرهای عزیز به دلایل مختلف از جمله دل درد و شکم درد نوزاد ممکن است به نوزاد مواد غذایی با طبع گرم بدهند. به عنوان مثال عرق نعناع یکی از گرمیجاتی است که می توان به طور مستقیم به نوزاد خوراند تا از دل درد و دل پیچه نوزاد جلوگیری کرده و حتی آن را رفع کند. اما باید توجه داشت که در این کار افراط نشود زیرا افراط در دادن گرمیجات به نوزاد می تواند سبب سوختن پای نوزاد و التهاب جای پوشک شود. اگر نوزاد دلبند شما به دلیل دل پیچه زیاد بی تابی می کند نباید در دادن مواد با طبع گرم به او زیاده روی کنید و بهتر است به فکر چاره دیگری باشید.
 

پاک کردن ادرار و مدفوع نوزاد با دستمال به جای شستن آن

بعضی از مادرها بنا به دلایل مختلفی از جمله مهیا نبودن شرایط شستشوی پای نوزاد ممکن است از دستمال جهت پاک کردن جای مدفوع و ادرار نوزاد استفاده کنند. باید توجه نمود که در این شرایط به دلیل باقی ماندن اثار ادرار و مدفوع در ناحیه پوشک و عدم تنظیف کامل آن ، پای نوزاد می تواند مورد التهاب و سوزش واقع شود. از این رو سعی شود محل پوشک بچه به جای پاک کردن با دستمال ، شستشو داده شود و اگر بنا به شرایط خاصی در یک محل ، امکان شستشو نیست در اولین فرصت این عمل انجام شود تا هیچ آثاری از ادرار و مدفوع بچه در پای نوزاد باقی نماند.
 

آلرژی و حساسیت نوزاد

بعضی از نوزادان ممکن است به برخی مواد غذایی از جملع لاکتوز شیر مادر حساسیت و آلرژی داشته باشند و این حساسیت سبب سوختن پای نوزاد و حتی التهاب مقعد نوزاد هم بشود. در این شرایط شاید بهتر باشد که از یک پزشک مجرب کمک گرفت و یا با یک متخصص طب سنتی در این باره گفتگو و مشورت نمود تا درمان مناسب ارائه شود.
 

استفاده از دستمال مرطوب جهت پاک کردن نوزاد

استفاده از دستمال مرطوب یکی از روش هایی است که بعضی از مادران ممکن است به وسیله آن به پاک کردن مدفوع و ادرار نوزاد خود بپردازند. هر چند که در نگاه اول شاید به دلیل مرطوب بودن این دستمال ها به نظر برسد که این دستمال ها برای پاک کردن نوزاد مناسب باشند اما باید توجه داشت که به دلیل مواد شیمیایی استفاده شده در برخی از دستمال مرطوب ها مخصوصا انواع عطر دار آنها ، خود این دستمال ها ممکن است عامل حساسیت (آلرژی) ، التهاب ، خارش و حتی به مرور زمان باعث سوختگی پای نوزاد و جای پوشک او شوند. از این رو در انتخاب دستمال مناسب جهت پاک کردن نوزاد باید دقت لازم را به کار بست.
 

استفاده از برخی از روغن ها ، پمادها و پودرها

برخی از مادران بنا به تشخیص خود یا توصیه پزشک و نزدیکان و آشنایان و یا سایرین ممکن است از برخی پماد ها یا روغن ها و یا پودر های بچه جهت رفع سوختگی جای پوشک نوزاد استفاده کنند. در موارد حادتر شاید این بهترین راه باشد اما باید توجه داشت که برخی از این روغن ها ، پمادها و پودر بچه ها ممکن است با پوست نوزاد سازش نداشته باشند و نه تنها سوختگی پای نوزاد را درمان نکنند بلکه خودشان عامل سوختگی بیشتر جای پوشک نوزاد هم باشند! از این رو لازم است تا مادران محترم در انتخاب پماد یا روغن و پودر بچه مناسب برای نوزاد دقت زیادی داشته باشند و اگر تجارب ارزشمندی هم دیگران در استفاده از محصولات خاصی در این زمینه دارند از آن تجربیات نیز استفاده کنند.

 

استفاده از مواد شوینده نامرغوب

مواد شوینده نامرغوب نیز به دلیل برخی مواد موجود در ترکیب شیمیایی آن ها ممکن است سبب التهاب ، خارش ، حساسیت و حتی سوختگی پای نوزاد و جای پوشک بچه شوند. انتخاب مواد شوینده مناسب و سالم یکی از ضروریات و نیازهای دوران نوزادی به شمار می رود.

 

هنگام مواجهه با سوختگی پای نوزاد و جای پوشک بچه ، موارد بالا را بررسی نمایید و اگر موارد دیگری هم وجود دارند که در اینجا ذکر نشده اند و خود شما از آن ها مطلع می باشید را نیز مورد بررسی قرار دهید. سعی نمایید همراه با درمان سوختگی پای نوزاد و جای پوشک بچه ، علل آن را پیدا نموده و در رفع علل آن بکوشید. جلوگیری از علل به وجود آمدن سوختگی پای نوزاد و جای پوشک بچه بهترین کار است و این کار از درد و ناراحتی نوزاد که حاصل سوختگی پای او و جای پوشک بچه است جلوگیری می کند. در سوختگی پای نوزاد و جای پوشک بچه که زیاد عمیق و نگران کننده نباشد می توان از روغن زیتون جهت درمان آن استفاده کرد. البته بعضی ها وازلین را نیز پیشنهاد می دهند. در موارد حادتر ، مراجعه به پزشک کودکان یا یک پزشک طب سنتی توصیه می شود.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

علت قاعدگی بعد از اقدام به بارداری (۴ ماه قبل)

روز پنجشنبه چه زمانی است (۴ ماه قبل)

نزدیکی در زمان قاعدگی حرام است (۵ ماه قبل)

ارتباط ناهنجاری جنین با جهت آمیزش (۹ ماه قبل)

تاثیر زمان نزدیکی بر شادابی کودک (۱ سال قبل)

نزدیکی کردن با شکم پر و کاهش هوش فرزند (۲ سال قبل)

نزدیکی کردن در بعد از ظهر یا عصر (۲ سال قبل)

نزدیکی در روز برای باردار شدن (۲ سال قبل)

آیا انعقاد نطفه در روز اشکال ندارد (۲ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی متوالی برای باردار شدن (۲ سال قبل)

راه و روش پیشگیری از تولد نوزاد ناهنجار (۲ سال قبل)

درمان کرونا در کودکان فقط در 48 ساعت (۲ سال قبل)

مهمترین عوامل مرتبط با نزدیکی کردن (۲ سال قبل)

تاثیر حالت زمان نزدیکی کردن بر کودک (۲ سال قبل)

فواید با وضو بودن در هنگام نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

اهمیت برنامه ریزی برای نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

کاهش عوارض بارداری با رژیم غذایی سالم (۳ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی برای بارداری (۳ سال قبل)

رمضان بهترین ماه برای اقدام به بچه دار شدن (۳ سال قبل)

راهکارهایی برای درمان و رفع سردرد روزه دار (۳ سال قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۱۵۷۰۷۰ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۱۰۴۰۵۴۶ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۸۷۹۶۶۰ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۹۷۳۴۹ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۶۲۷۲۸۴ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۶۲۳۲۳۳ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۹۲۹۴۶ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۸۳۵۷۴ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۴۱۳۲۳۷ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۹۸۴۰۳ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۶۰۱۵۸ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۵۵۸۵۳ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۵۵۴۷۲ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۳۱۹۸۰۰ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۳۱۴۳۱۲ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۹۹۲۹۹ بازدید)

اول ، وسط و آخر ماه قمری (۲۸۱۴۰۶ بازدید)

وقت زوال خورشید چه زمان و ساعتی است (۲۴۶۴۶۶ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۴۵۰۹۷ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۴۴۸۳۶ بازدید)

احادیث بارداری

به ، قوه بینایی را زیاد می کند و محبت در قلب ایجاد می نماید و اگر زن آبستن ، به ، بخورد فرزندانش نیکو (زیبا و شجاع) متولد می شوند.

رسول گرامی اسلام حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز چهارشنبه

یا حی یا قیوم (۱۰۰ مرتبه)

امروز

چهارشنبه

۲ / ۱۲ / ۱۴۰۲

۱۱ شعبان ۱۴۴۵

ماه قمری ۳۰ روزه

۱۲ : ۱۴ : ۱۴

فصل زمستان

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۵:۲۱

طلوع خورشید: ۰۶:۴۵

اذان ظهر: ۱۲:۱۸

اذان عصر: ۱۵:۲۵

غروب خورشید: ۱۷:۵۱

اذان مغرب: ۱۸:۱۰

وقت عشاء: ۱۸:۵۷

نیمه شب شرعی: ۲۳:۳۶

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات