راهنمای مراقبت از گوش نوزاد


بسم الله الرحمن الرحیم

 

گوش نوزاد ، راهنمای مراقبت

گوش نوزاد. راهنمای مراقبت از گوش نوزاد. چگونه از گوش نوزاد مراقبت کنیم؟ چگونه از گوش نوزادان مواظبت کنیم که دچار عفونت یا بادگرفتگی نشود؟ چه روش های ساده ای وجود دارد که می توان از طریق آن ها از رفتن باد در گوش نوزاد یا عفونت گوش نوزاد پیشگیری کرد؟ از آن جایی که گوش درد نوزاد می تواند بسیار آزاردهنده هم برای نوزاد و هم برای خانواده باشد چگونه می توان مراقبت کرد که گوش نوزاد ، سالم باشد؟

گوش نوزاد از جمله اندام های بسیار حساس او محسوب می شود که عدم مراقبت از آن می تواند باعث ناراحتی های بسیاری هم برای نوزاد و هم پدر و مادر باشد. گوش درد نوزاد یک مساله بسیار آزار دهنده می باشد و کسانی که این تجربه را داشته اند شاید بدانند که این مشکل چقدر باعث ناراحتی و گریه نوزاد می شود. شاید بعضی از مادران به دلیل عدم تجربه یا عدم مراقبت صحیح از گوش نوزاد با عث بادگرفتگی یا عفونت گوش او شوند.

در این مطلب قصد داریم در مورد گوش نوزاد و راه های مراقبت از آن صحبت کنیم. پس از مطالعه این مطلب متوجه خواهید شد که مراقبت از گوش نوزادان بسیار کار راحت و آسانی می باشد و فقط کمی به دقت نیازمند است.

قبل از ادامه بحث لازم است به مطلب مهمی اشاره شود و آن گوش درد طبیعی نوزادان است. همه گوش درد های نوزادان حاصل باد گرفتگی یا عفونت نیست و یک نوع گوش درد نوزاد هم وجود دارد که مساله ای کاملا طبیعی است و معمولا از بدو تولد نوزاد تا حدود شش ماهگی او ادامه دارد. این نوع درد گوش در نوزاد یک امر طبیعی محسوب می شود و قدما اعتقاد دارند که این گوش درد نشانه سلامت گوش نوزاد است و نوزادی که گوش درد طبیعی را نداشته باشد ممکن است کر شود. این نوع گوش درد نوزاد ، موضوع این مطلب ما نیست ولی عزیزان علاقمند می توانند به مطلب درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی در این زمینه مراجعه نمایند که راه مراقبت از این نوع گوش درد در همان مطلب ذکر شده است.

موضوع مطلب جاری عمدتا در مورد مراقبت از گوش نوزاد در برابر عفونت ، التهاب و باد رفتن داخل گوش نوزاد می باشد. عفونت و التهاب گوش نوزاد علاوه بر هزینه های پزشک ، درمان و دارو ، یک مساله آزار دهنده هم برای نوزاد و هم برای خانواده ها می باشد و گاهی موجب گریه های شدید و بی قراری نوزاد می گردد. خوراندن انواع و اقسام دارو ها به نوزاد جهت تسکین درد و رفع التهاب و عفونت گوش او نیز بر مشکلات ذکر شده می افزاید. پس چاره کار چیست و چگونه می توان از عفونت ، التهاب و باد رفتن در گوش نوزاد جلوگیری کرد؟ آیا راه ساده ای وجود دارد؟

پاسخ به پرسش اخیر ، مثبت است و ما در اینجا نکاتی بسیار ساده را جهت مراقبت از گوش نوزاد به شما آموزش خواهیم داد تا انشاء الله تا حد امکان ، نوزاد دلبند شما دچار عفونت و التهاب گوش نشده و باد به داخل گوش او نرود.

از جمله علل و عواملی که سبب عفونت و التهاب گوش نوزاد می شود می توان به بیماری های عفونی ، عدم استحمام صحیح نوزاد و همچنین در معرض هوای سرد قرار دادن گوش نوزاد اشاره کرد. عدم استحمام صحیح نوزاد می تواند باعث رفتن آب به گوش نوزاد و عفونت و التهاب گوش او بشود. سعی کنید نوزاد را در حالتی استحمام نمایید که صورت او به سمت پایین بوده و پشت سر او به سمت بالا باشد. این وضعیت قرار دادن نوزاد در موقع حمام کردن او باعث می شود که جلوی نفوذ آب به گوش نوزاد گرفته شود. اگر در هنگام استحمام ، آب در گوش نوزاد برود و پس از حمام کردن نیز گوش نوزاد در معرض هوا قرار گیرد ، یکی از بدترین حالات ممکن است که به احتمال بسیار قوی باعث عفونت گوش او خواهد شد.

 

راه حل ساده جلوگیری از عفونت ، التهاب و باد رفت در گوش نوزاد

راه حل بسیار ساده جهت جلوگیری از بسیاری از عفونت ها و التهابات گوش نوزاد و نیز باد رفتن در گوش او ، استفاده از دو تکه پنبه است که در گوش های نوزاد قرار داده می شود. در حالات زیر می توان در دهانه هر گوش نوزاد یک تکه پنبه تمیز قرار داد:

 • پس از استحمام نوزاد ، دو تکه پنبه تمیز و کوچک در دهانه هر دو گوش نوزاد قرار داده و به مدت یک الی دو ساعت نگه داشته و سپس می توانید بردارید. این کار باعث جلوگیری از رفتن باد در گوش نوزاد می شود و احیانا اگر در گوش نوزاد ، آب هم نفوذ کرده باشد سبب جلوگیری از عفونت گوش او می شود. ممکن است نوزاد پس از استحمام در جایی خوابانده شود که کمی جریان هوا نیز وجود داشته باشد یا حتی ممکن است کولر یا پنکه روشن باشد. حتما در این حالت سعی کنید با قرار دادن دو تکه پنبه تمیز در گوش های نوزاد به مدت یک الی دو ساعت ، از عفونت و التهاب گوش او جلوگیری کنید.
   
 • یکی از مواردی که لزوم استفاده از این روش احساس می شود هنگامی است که نوزاد را به بیرون از منزل می برید. در این حالت هم بهتر است یک تکه پنبه کوچک و تمیز در هر گوش نوزاد قرار دهید و تا زمانی که نوزاد در بیرون از منزل است آن ها را در نیاورید. این کار نیز سبب پیشگیری از رفتن باد در گوش نوزاد می گردد.
   
 • یادتان باشد که نوزاد را بلافاصله پس از استحمام به بیرون از منزل نبرید و در صورتی که بنا به عللی مجبور به این کار بودید ، ضمن پوشاندن کامل او حتما در هر دو گوش او پنبه قرار دهید.
   
 • در هوای سرد زمستان هم سعی کنید همین عمل را تکرار کنید و زمانی که نوزاد را به بیرون از منزل می برید به کلاه نوزاد اکتفا نکنید و حتما در هر دو گوش نوزاد ، یک تکه پنبه تمیز قرار دهید و سپس کلاه نوزاد را بر سر او بگذارید.
   
 • در زمانی هم که گوش نوزاد عفونت کرده باشد از همین روش جهت تسکین درد و درمان عفونت و التهاب گوش نوزاد می توانید استفاده کنید. این موضوع در مطلب درمان سنتی عفونت گوش نوزادان شرح داده شده است.


البته عفونت گوش اگر در اثر بیماری های عفونی باشد نمی توان از طریق پنبه گذاشتن در گوش نوزاد از عفونت گوش جلوگیری کرد ولی استفاده از این روش در این حالت سبب کاستن از درد گوش و کمک به درمان عفونت و التهاب گوش می کند. امید است با رعایت این نکات به ظاهر ساده اما بسیار مفید ، در مراقبت از گوش نوزاد و جلوگیری از باد رفتن در آن و پیشگیری از عفونت و التهاب آن ، کوشا باشیم.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

اهمیت روش نزدیکی برای باردار شدن (۲ هفته قبل)

استرس در دوران بارداری (۱ ماه قبل)

کاسنی برای پسردار شدن (۱ ماه قبل)

آرامش بارداری و تاثیر آن بر جنین (۱ ماه قبل)

تصمیم به بارداری دارم چه کنم (۵ ماه قبل)

آزمایش اسپرم (۷ ماه قبل)

راه های کاهش استرس در هنگام نزدیکی کردن (۷ ماه قبل)

تاثیر زمان نزدیکی در افزایش باروری مردان (۸ ماه قبل)

استرس در هنگام نزدیکی کردن (۸ ماه قبل)

تصمیم به بارداری در زمان کرونا (۹ ماه قبل)

شب عید فطر برای بارداری چگونه است (۹ ماه قبل)

شب عید فطر چه زمانی است (۹ ماه قبل)

آیا نزدیکی در دوران بارداری جایز است (۱۰ ماه قبل)

نکاتی در خصوص نزدیکی در ثلث آخر شب (۱۰ ماه قبل)

نزدیکی در اوایل حاملگی (۱۱ ماه قبل)

تدابیر لازم برای افزایش شیر مادر (۱۱ ماه قبل)

14 نکته طلایی برای بارداری راحت و سالم (۱۲ ماه قبل)

مزایا و معایب بالش فرم دهی سر نوزاد (۱۲ ماه قبل)

نقش تشک فوم در ناباروری و نازایی زنان (۱ سال قبل)

تاثیر استرس بر ناباروری زنان (۱ سال قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۰۴۰۵۳۲ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۸۳۱۹۰ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۷۱۴۲۹۱ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۶۸۸۱۵۳ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۷۸۷۱۴ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۵۶۷۴۱۸ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۵۷۹۷۹ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۲۶۸۰۵ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۴۰۱۱۶۶ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۷۸۳۰۹ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۵۳۹۲۳ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۵۰۳۵۵ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۳۶۲۸۴ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۹۱۱۵۶ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۸۷۱۵۲ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۷۵۶۲۴ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۳۴۰۵۹ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۲۹۰۲۴ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۲۲۲۹۵۵ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۹۸۷۱۱ بازدید)

احادیث بارداری

بر تو باد كاسنى ، چرا كه منى را افزايش مى دهد و فرزند را نيكو مى گرداند . گرم و مليّن است و برمردانگى فرزند مى افزايد.

حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز سه شنبه

یا ارحم الراحمین (۱۰۰ مرتبه)

امروز

سه شنبه

۱۲ / ۱۲ / ۱۳۹۹

۱۸ رجب ۱۴۴۲

ماه قمری ۳۰ روزه

۲۹ : ۵۰ : ۰۴

فصل زمستان

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۵:۱۰

طلوع خورشید: ۰۶:۳۳

اذان ظهر: ۱۲:۱۶

اذان عصر: ۱۵:۳۱

غروب خورشید: ۱۸:۰۰

اذان مغرب: ۱۸:۱۹

وقت عشاء: ۱۹:۰۵

نیمه شب شرعی: ۲۳:۳۵

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات