بارداری با وجود کیست تخمدان


بسم الله الرحمن الرحیم

 

بارداری با وجود کیست تخمدان

آیا بارداری با وجود کیست تخمدان ممکن است؟ آیا حاملگی با وجود کیست تخمدان امکان دارد؟ بارداری با داشتن کیست تخمدان چگونه امکان دارد؟ در این مطلب می خواهیم در مورد بارداری خانم ها با وجود داشتن کیست تخمدان صحبت کنیم و ببینیم که آیا باردار شدن با وجود کیست تخمدان ممکن است یا نه. شما علاقمندان به مطالب سایت 2 زندگی را به مطالعه این مطلب دعوت می کنیم.

بیماری کیست تخمدان در زنان یکی از مشکلات عمده خانم ها محسوب می گردد. کیست تخمدان علاوه بر ایجاد ناراحتی و مشکل در پریود شدن ، می تواند موجب نازایی و عدم باردار شدن زنان هم بشود. کیست تخمدان می تواند مانع از انجام عمل تخمک گذاری در خانم ها شود. آزاد نشدن تخمک هم سبب ایجاد نازایی و ناباروری در زنان می شود و جلوی بارداری طبیعی را می گیرد. اما شاید شما نیز شنیده باشید که بعضی از خانم ها با وجود کیست تخمدان ، باردار شده اند. به نظر شما چطور چنین چیزی ممکن است؟ در صورتی که کیست تخمدان می تواند مانع از آزاد شدن تخمک شود و آزاد نشدن تخمک هم از ایجاد بارداری جلوگیری می کند پس چگونه ممکن است که یک خانم با وجود داشتن کیست تخمدان ، حامله شود؟

شکی در این نیست که برای ایجاد بارداری به شکل طبیعی ، آزاد شدن تخمک و لقاح آن با اسپرم لازم و ضروری است و در غیر اینصورت امکان حاملگی طبیعی وجود ندارد. اما واقعیت مطلب آن است که در دو حالت امکان بارداری طبیعی با وجود کیست تخمدان وجود دارد. شاید تعجب کنید اما این امکان وجود دارد و ما در ادامه این مطلب به این دو حالت اشاره خواهیم کرد. دو حالتی که در آنها با وجود کیست تخمدان امکان باردار شدن زن وجود دارد عبارتند از:

  1. کیست تخمدان ، بسیار کوچک است
  2. کیست فقط در یک تخمدان وجود دارد

حال سعی می کنیم در مورد هریک از این حالات توضیحاتی ارائه بدهیم.

کیست تخمدان ، بسیار کوچک است

حالت اول زمانی است که کیست تخمدان بسیار کوچک است به طوری که مانع از انجام عمل تخمک گذاری نمی شود و تخمک می تواند آزاد شود. طبیعی است که در این حالت و با وجود کیست در تخمدان زن ، امکان بارداری وجود دارد. حتی اگر سونوگرافی نیز از خانم به عمل آید وجود کیست قابل تشخیص خواهد بود اما این نوع کیست از ایجاد و تشکیل بارداری جلوگیری نمی کند. خانم هایی که دچار این نوع کیست باشند برای باردار شدن و حاملگی خود مشکلی نخواهند داشت. هر چند که بهترین کار آن است که ابتدا کیست تخمدان درمان شده و سپس برای بارداری اقدام شود.

کیست فقط در یک تخمدان وجود دارد

حالت دوم زمانی است که مشکل کیست فقط در یک تخمدان وجود دارد و تخمدان دیگر بدون کیست است. لازم به ذکر است که کیست تخمدان می تواند هر دو تخمدان چپ و راست خانم ها را درگیر خود کند یا اینکه فقط یکی از تخمدان ها (تخمدان راست یا تخمدان چپ) درگیر این مشکل باشد. در هر دوره قاعدگی ، یک یا چند تخمک از یکی از تخمدان ها آزاد می شود. اما در اینجا اتفاقات مختلفی ممکن است بیفتد. فرض کنیم در دوره قاعدگی ، تخمدان راست زن می خواهد تخمک آزاد کند. حال اگر چنانچه تخمدان راست این خانم دچار مشکل کیست باشد ، طبیعی است که با وجو نبود کیست در تخمدان چپ ، امکان آزاد شدن تخمک و تشکیل بارداری وجود ندارد. در این وضعیت با وجودی که کیست فقط در یک تخمدان بوده و تخمدان دیگر فاقد کیست است اما امکان بارداری وجود ندارد زیرا تخمدان دارای کیست می خواهد تخمک آزاد کند و به دلیل وجود کیست ، نمی تواند.

اما حالتی را فرض کنیم که مثلا تخمدان سمت راست زن می خواهد تخمک آزاد کند و این بار ، تخمدان سمت چپ دارای کیست می باشد. در این حالت ، وجود کیست در تخمدان سمت چپ اهمیتی از نظر تخمک گذاری و تشکیل بارداری ندارد زیرا تخمک از تخمدان سمت راست آزاد شده و امکان بارداری وجود دارد. پس در این وضعیت با وجود کیست در یک تخمدان ، امکان حاملگی وجود دارد.

البته تشخیص اینکه کدام تخمدان می خواهد تخمک آزاد کند و اینکه آیا آن تخمدان دارای کیست می باشد یا نه ، به سادگی امکان پذیر نیست مگر اینکه تست های پزشکی دقیق انجام شود.

در این مطلب در مورد حاملگی با وجود کیست تخمدان صحبت کردیم و دو حالتی را که در آنها با وجود کیست در تخمدان زن ، امکان بارداری و حاملگی وجود دارد تشریح کردیم. به یاد داشته باشیم که تشخیص اینکه آیا با وجود یک نوع کیست تخمدان یا با وجود کیست فقط در یک تخمدان امکان بارداری وجود دارد یا نه برای افراد عادی کار بسیار مشکلی است و شاید به صورت تجربی این امر ممکن باشد. ولی برای باردار شدن در صورتی که یک زن دچار کیست تخمدان باشد ، بهترین کار درمان کیست تخمدان قبل از باردار شدن می باشد.

باردار شدن با وجود کیست تخمدان ممکن است مشکلاتی را در دوران بارداری ایجاد کند و شاید لازم باشد که کیست تخمدان در زمان حاملگی تحت کنترل قرار بگیرد. البته این امکان هم وجود دارد که بعضی از خانم ها اصلا متوجه کیست در تخمدان خود نبوده و باردار شده اند و بعدا در آزمایشات دوران بارداری نظیر سونوگرافی متوجه کیست تخمدان خود شده باشند. معمولا این حالت وقتی است که کیست تخمدان ، کوچک بوده و مشکل خاصی ایجاد نکند و نشانه های ظاهری آنچنانی نیز نداشته باشد. در این گونه حالات ، چون زنان متوجه وجود کیست در تخمدان خود نیستند نیازی هم به تشخیص و درمان آن احساس نمی کنند. در هر صورت به همه زنان محترم توصیه می شود تا حدی که امکان دارد سعی کنند با وضعیت سالم جسمی و روحی باردار شوند زیرا این کار در سلامت بارداری و سلامت جنین نقش بسیار مهمی دارد. مادر با جسم و روح سالم ، مطمئنا نوزاد سالمتری را به دنیا خواهد آورد.

امیدواریم که انشاء الله به فضل الهی این مطلب مورد استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

علت قاعدگی بعد از اقدام به بارداری (۴ ماه قبل)

روز پنجشنبه چه زمانی است (۴ ماه قبل)

نزدیکی در زمان قاعدگی حرام است (۵ ماه قبل)

ارتباط ناهنجاری جنین با جهت آمیزش (۹ ماه قبل)

تاثیر زمان نزدیکی بر شادابی کودک (۱ سال قبل)

نزدیکی کردن با شکم پر و کاهش هوش فرزند (۲ سال قبل)

نزدیکی کردن در بعد از ظهر یا عصر (۲ سال قبل)

نزدیکی در روز برای باردار شدن (۲ سال قبل)

آیا انعقاد نطفه در روز اشکال ندارد (۲ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی متوالی برای باردار شدن (۲ سال قبل)

راه و روش پیشگیری از تولد نوزاد ناهنجار (۲ سال قبل)

درمان کرونا در کودکان فقط در 48 ساعت (۲ سال قبل)

مهمترین عوامل مرتبط با نزدیکی کردن (۲ سال قبل)

تاثیر حالت زمان نزدیکی کردن بر کودک (۲ سال قبل)

فواید با وضو بودن در هنگام نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

اهمیت برنامه ریزی برای نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

کاهش عوارض بارداری با رژیم غذایی سالم (۳ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی برای بارداری (۳ سال قبل)

رمضان بهترین ماه برای اقدام به بچه دار شدن (۳ سال قبل)

راهکارهایی برای درمان و رفع سردرد روزه دار (۳ سال قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۱۵۷۰۷۴ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۱۰۴۰۵۶۱ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۸۷۹۶۷۰ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۹۷۳۵۰ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۶۲۷۲۹۱ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۶۲۳۲۴۰ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۹۲۹۵۰ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۸۳۵۷۵ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۴۱۳۲۳۹ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۹۸۴۰۳ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۶۰۱۵۹ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۵۵۸۵۴ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۵۵۴۷۳ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۳۱۹۸۰۲ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۳۱۴۳۱۵ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۹۹۲۹۹ بازدید)

اول ، وسط و آخر ماه قمری (۲۸۱۴۱۴ بازدید)

وقت زوال خورشید چه زمان و ساعتی است (۲۴۶۴۷۲ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۴۵۰۹۷ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۴۴۸۳۷ بازدید)

احادیث بارداری

به ، قوه بینایی را زیاد می کند و محبت در قلب ایجاد می نماید و اگر زن آبستن ، به ، بخورد فرزندانش نیکو (زیبا و شجاع) متولد می شوند.

رسول گرامی اسلام حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز چهارشنبه

یا حی یا قیوم (۱۰۰ مرتبه)

امروز

چهارشنبه

۲ / ۱۲ / ۱۴۰۲

۱۱ شعبان ۱۴۴۵

ماه قمری ۳۰ روزه

۵۲ : ۵۳ : ۱۵

فصل زمستان

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۵:۲۱

طلوع خورشید: ۰۶:۴۵

اذان ظهر: ۱۲:۱۸

اذان عصر: ۱۵:۲۵

غروب خورشید: ۱۷:۵۱

اذان مغرب: ۱۸:۱۰

وقت عشاء: ۱۸:۵۷

نیمه شب شرعی: ۲۳:۳۶

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات