بارداری با وجود کیست تخمدان


بسم الله الرحمن الرحیم

 

بارداری با وجود کیست تخمدان

آیا بارداری با وجود کیست تخمدان ممکن است؟ آیا حاملگی با وجود کیست تخمدان امکان دارد؟ بارداری با داشتن کیست تخمدان چگونه امکان دارد؟ در این مطلب می خواهیم در مورد بارداری خانم ها با وجود داشتن کیست تخمدان صحبت کنیم و ببینیم که آیا باردار شدن با وجود کیست تخمدان ممکن است یا نه. شما علاقمندان به مطالب سایت 2 زندگی را به مطالعه این مطلب دعوت می کنیم.

بیماری کیست تخمدان در زنان یکی از مشکلات عمده خانم ها محسوب می گردد. کیست تخمدان علاوه بر ایجاد ناراحتی و مشکل در پریود شدن ، می تواند موجب نازایی و عدم باردار شدن زنان هم بشود. کیست تخمدان می تواند مانع از انجام عمل تخمک گذاری در خانم ها شود. آزاد نشدن تخمک هم سبب ایجاد نازایی و ناباروری در زنان می شود و جلوی بارداری طبیعی را می گیرد. اما شاید شما نیز شنیده باشید که بعضی از خانم ها با وجود کیست تخمدان ، باردار شده اند. به نظر شما چطور چنین چیزی ممکن است؟ در صورتی که کیست تخمدان می تواند مانع از آزاد شدن تخمک شود و آزاد نشدن تخمک هم از ایجاد بارداری جلوگیری می کند پس چگونه ممکن است که یک خانم با وجود داشتن کیست تخمدان ، حامله شود؟

شکی در این نیست که برای ایجاد بارداری به شکل طبیعی ، آزاد شدن تخمک و لقاح آن با اسپرم لازم و ضروری است و در غیر اینصورت امکان حاملگی طبیعی وجود ندارد. اما واقعیت مطلب آن است که در دو حالت امکان بارداری طبیعی با وجود کیست تخمدان وجود دارد. شاید تعجب کنید اما این امکان وجود دارد و ما در ادامه این مطلب به این دو حالت اشاره خواهیم کرد. دو حالتی که در آنها با وجود کیست تخمدان امکان باردار شدن زن وجود دارد عبارتند از:

  1. کیست تخمدان ، بسیار کوچک است
  2. کیست فقط در یک تخمدان وجود دارد

حال سعی می کنیم در مورد هریک از این حالات توضیحاتی ارائه بدهیم.

کیست تخمدان ، بسیار کوچک است

حالت اول زمانی است که کیست تخمدان بسیار کوچک است به طوری که مانع از انجام عمل تخمک گذاری نمی شود و تخمک می تواند آزاد شود. طبیعی است که در این حالت و با وجود کیست در تخمدان زن ، امکان بارداری وجود دارد. حتی اگر سونوگرافی نیز از خانم به عمل آید وجود کیست قابل تشخیص خواهد بود اما این نوع کیست از ایجاد و تشکیل بارداری جلوگیری نمی کند. خانم هایی که دچار این نوع کیست باشند برای باردار شدن و حاملگی خود مشکلی نخواهند داشت. هر چند که بهترین کار آن است که ابتدا کیست تخمدان درمان شده و سپس برای بارداری اقدام شود.

کیست فقط در یک تخمدان وجود دارد

حالت دوم زمانی است که مشکل کیست فقط در یک تخمدان وجود دارد و تخمدان دیگر بدون کیست است. لازم به ذکر است که کیست تخمدان می تواند هر دو تخمدان چپ و راست خانم ها را درگیر خود کند یا اینکه فقط یکی از تخمدان ها (تخمدان راست یا تخمدان چپ) درگیر این مشکل باشد. در هر دوره قاعدگی ، یک یا چند تخمک از یکی از تخمدان ها آزاد می شود. اما در اینجا اتفاقات مختلفی ممکن است بیفتد. فرض کنیم در دوره قاعدگی ، تخمدان راست زن می خواهد تخمک آزاد کند. حال اگر چنانچه تخمدان راست این خانم دچار مشکل کیست باشد ، طبیعی است که با وجو نبود کیست در تخمدان چپ ، امکان آزاد شدن تخمک و تشکیل بارداری وجود ندارد. در این وضعیت با وجودی که کیست فقط در یک تخمدان بوده و تخمدان دیگر فاقد کیست است اما امکان بارداری وجود ندارد زیرا تخمدان دارای کیست می خواهد تخمک آزاد کند و به دلیل وجود کیست ، نمی تواند.

اما حالتی را فرض کنیم که مثلا تخمدان سمت راست زن می خواهد تخمک آزاد کند و این بار ، تخمدان سمت چپ دارای کیست می باشد. در این حالت ، وجود کیست در تخمدان سمت چپ اهمیتی از نظر تخمک گذاری و تشکیل بارداری ندارد زیرا تخمک از تخمدان سمت راست آزاد شده و امکان بارداری وجود دارد. پس در این وضعیت با وجود کیست در یک تخمدان ، امکان حاملگی وجود دارد.

البته تشخیص اینکه کدام تخمدان می خواهد تخمک آزاد کند و اینکه آیا آن تخمدان دارای کیست می باشد یا نه ، به سادگی امکان پذیر نیست مگر اینکه تست های پزشکی دقیق انجام شود.

در این مطلب در مورد حاملگی با وجود کیست تخمدان صحبت کردیم و دو حالتی را که در آنها با وجود کیست در تخمدان زن ، امکان بارداری و حاملگی وجود دارد تشریح کردیم. به یاد داشته باشیم که تشخیص اینکه آیا با وجود یک نوع کیست تخمدان یا با وجود کیست فقط در یک تخمدان امکان بارداری وجود دارد یا نه برای افراد عادی کار بسیار مشکلی است و شاید به صورت تجربی این امر ممکن باشد. ولی برای باردار شدن در صورتی که یک زن دچار کیست تخمدان باشد ، بهترین کار درمان کیست تخمدان قبل از باردار شدن می باشد.

باردار شدن با وجود کیست تخمدان ممکن است مشکلاتی را در دوران بارداری ایجاد کند و شاید لازم باشد که کیست تخمدان در زمان حاملگی تحت کنترل قرار بگیرد. البته این امکان هم وجود دارد که بعضی از خانم ها اصلا متوجه کیست در تخمدان خود نبوده و باردار شده اند و بعدا در آزمایشات دوران بارداری نظیر سونوگرافی متوجه کیست تخمدان خود شده باشند. معمولا این حالت وقتی است که کیست تخمدان ، کوچک بوده و مشکل خاصی ایجاد نکند و نشانه های ظاهری آنچنانی نیز نداشته باشد. در این گونه حالات ، چون زنان متوجه وجود کیست در تخمدان خود نیستند نیازی هم به تشخیص و درمان آن احساس نمی کنند. در هر صورت به همه زنان محترم توصیه می شود تا حدی که امکان دارد سعی کنند با وضعیت سالم جسمی و روحی باردار شوند زیرا این کار در سلامت بارداری و سلامت جنین نقش بسیار مهمی دارد. مادر با جسم و روح سالم ، مطمئنا نوزاد سالمتری را به دنیا خواهد آورد.

امیدواریم که انشاء الله به فضل الهی این مطلب مورد استفاده شما عزیزان قرار گرفته باشد.

 

اشتراک گذاری در:

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۰۳۲۳۱۷ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۷۷۹۵۲ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۶۵۱۳۵۰ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۶۴۵۳۰۳ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۷۱۰۸۷ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۵۵۸۶۲۸ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۴۹۹۶۲ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۱۱۲۸۶ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۳۹۷۵۱۵ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۷۱۷۲۳ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۵۱۶۰۸ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۴۸۳۷۰ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۳۰۹۸۶ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۸۹۱۹۶ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۸۴۷۵۷ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۶۹۶۲۹ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۲۸۷۵۰ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۲۴۸۹۹ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۲۱۵۴۶۳ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۹۷۱۸۲ بازدید)

احادیث بارداری

هيچ زن باردارى نيست كه خربزه با پنير بخورد مگر اين كه نوزادش خوش چهره و خوش خو مى گردد.

پیامبر خدا حضرت محمد (ص)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز یکشنبه

یا ذالجلال و الاکرام (۱۰۰ مرتبه)

امروز

یکشنبه

۱۱ / ۳ / ۱۳۹۹

۸ شوال ۱۴۴۱

ماه قمری ۳۰ روزه

۴۸ : ۳۳ : ۱۵

فصل بهار

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۴:۰۶

طلوع خورشید: ۰۵:۵۰

اذان ظهر: ۱۳:۰۲

اذان عصر: ۱۶:۵۱

غروب خورشید: ۲۰:۱۴

اذان مغرب: ۲۰:۳۵

وقت عشاء: ۲۱:۳۳

نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۰

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات