سلامت بارداری و حاملگی


بسم الله الرحمن الرحیم

 

سلامت بارداری ، سلامت حاملگی

سلامت بارداری به چه عواملی بستگی دارد؟ سلامت حاملگی چگونه تامین می شود؟ چگونه می توان بارداری سالمی را سپری کرد؟ آیا سلامت بارداری فقط به کارهای دوران بارداری بستگی دارد؟ نقش عوامل پیش از بارداری در سلامت حاملگی چقدر است؟ نقش عوامل دوران بارداری در سلامت بارداری چیست؟ نقش زن در مساله سلامت بارداری چیست؟ نقش مرد در موضوع سلامت حاملگی چیست؟ اصولا چه تدابیری می توان اندیشید تا بارداری سالمی شکل گرفته و به صورت سالم خاتمه یابد؟

سلامت بارداری از مقوله های مهم مرتبط با حاملگی زنان می باشد. شکی در این نیست که هم شروع و هم ادامه بارداری اگر توام با سلامتی باشد تاثیر بسیار زیادی بر سلامتی مادر و جنین دارد و وجود هرگونه مشکل در روند شروع و سپری شدن بارداری می تواند سلامت حاملگی را به خطر بیندازد. در این مطلب می خواهیم عواملی را که می توانند بر روی سلامت بارداری تاثیر بگذارند بررسی کنیم تا خوانندگان محترم سایت 2 زندگی با این عوامل آشنا شوند.

از عوامل زیر می توان به عنوان عوامل تاثیرگذار بر سلامت بارداری نام برد:

  • نقش عوامل پیش از بارداری
  • نقش عوامل دوران بارداری
  • تاثیر زمان مناسب نزدیکی
  • نقش تغذیه
  • نقش زن
  • نقش مرد
  • نقش محیط اطراف
  • نقش خانواده
  • تاثیر شغل
  • نقش برنامه برای بارداری

حال به توضیح هریک از این عوامل می پردازیم.

نقش عوامل پیش از حاملگی در سلامت بارداری

از علل و عوامل مهم و تاثیرگذار در سلامت بارداری ، مسائل پیش از حاملگی می باشند. باید توجه داشته باشیم که بارداری از نظر فیزیولوژیکی از لحظه لقاح اسپرم با تخمک شروع می شود اما بارداری در حقیقت از قبل از این رخداد شروع می گردد. مسائل پیش از شروع بارداری بر روی بارداری تاثیر دارند. به عنوان یک مثال ، سلامتی زن می باشد که از عوامل مهم سلامت حاملگی است. اگر زنی در زمانی که می خواهد باردار شود از سلامتی کافی برخوردار نباشد ، این موضوع می تواند سلامت حاملگی را تحت تاثیر قرار دهد. برای شروع و سپری شدن بارداری در ابتدا لازم است که با سلامتی ، وارد جریان بارداری شویم.

در مورد سایر عوامل تاثیرگذار هم مساله همینطور می باشد. به عنوان مثال دوم ، بحث سلامتی مرد می باشد. سلامتی مرد پیش از اقدام به بارداری خیلی مهم است و اگر مردی دچار مشکلات در بخش های تناسلی باشد این موضوع می تواند سلامت بارداری را تهدید بکند. مثلا اگر اسپرم مرد دارای مشکل باشد این می تواند به سلامت بارداری و سلامت جنین آسیب وارد کند.

البته عوامل قبل از حاملگی که می توانند بر سلامت بارداری تاثیر بگذارند فقط محدود به بحث سلامت زن و سلامت مرد نمی شوند و مسائل زیادی از جمله تغذیه ، شرایط و زمان نزدیکی کردن و بسیاری عوامل دیگر بر سلامت بارداری تاثیر دارند. در زمانی که قصد باردار شدن داریم حتما به مسائل پیش از بارداری اهمیت بدهیم تا بارداری سالمی شکل گرفته و انشاء الله به سلامت نیز سپری گردد.

نقش عوامل دوران بارداری در سلامت حاملگی

تا اینجا به تاثیر عوامل پیش از حاملگی بر سلامت بارداری اشاره شد و اکنون می خواهیم به نقش عوامل دوران بارداری در سلامت حاملگی اشاره کنیم. مسائل دوران بارداری و حاملگی از جمله علل و عوامل مهم و تاثیرگذار بر روی سلامت بارداری هستند. شاید چنین تصور شود که تغذیه در دوران بارداری نقش اساسی را در سلامت حاملگی ایفا می کند و به نقش مسائل دیگر چندان اهمیت داده نشود. اما لازم به ذکر است که تغذیه نقش مهمی در سلامت دوران بارداری دارد اما مسائل دیگر نظیر سلامت مادر ، رفتار مادر ، آرامش جسمی و روحی مادر ، دوری از تنش و استرس و مسائلی از این دست همه و همه بر روی سلامت بارداری تاثیر دارند. برای اینکه بارداری به سلامت سپری شود بایستی تمام مسائلی را که به نحوی در سلامت دوران بارداری نقش دارند مد نظر قرار داد و تدابیری اندیشید تا حاملگی زن به سلامت سپری شود. هر نوع سهل انگاری در رویارویی با مسائل مهم دوران بارداری می تواند زحمت چندین ماهه و حتی گاهی چندین ساله انسان را به هدر دهد. شکی در این نیست که تدابیر دوران بارداری نقش مهمی در سلامت حاملگی دارند و این یکی از وظایف مهم مرد می باشد که محیط و امکانات مناسب و سالمی را فراهم کند تا همسرش در کمال آرامش و سلامتی بتواند این دوران حساس را سپری نماید.

تاثیر زمان مناسب نزدیکی بر سلامت بارداری

آیا از تاثیر زمان مناسب نزدیکی برای سلامت بارداری آگاهی دارید؟ آیا می دانید نزدیکی کردن به منظور بارداری در برخی از زمان ها می تواند سلامت بارداری را تهدید کند؟ آیا می دانید اگر عمل نزدیکی برای بچه دار شدن را در زمان های نامناسب انجام دهید می تواند سبب بروز مشکلاتی از جمله شش انگشتی شدن جنین یا بروز بیماری صرع در جنین بشود؟ آیا می دانید یکی از علل مهم سقط جنین که از عوامل تهدید کننده سلامت بارداری محسوب می شود ، نزدیکی کردن در زمان نامناسب برای بارداری است؟

بله درست است. زمان انجام آمیزش و نزدیکی مخصوصا به منظور باردار شدن خیلی مهم است. به عنوان مثال انجام عمل مجامعت در پایان ماه قمری ، می تواند سبب ایجاد بیماری صرع در جنین ، جنون جنین یا سقط جنین بشود. ممکن است بعضی مشکلات تهدید کننده سلامت بارداری و همچنین تهدید کننده سلامت جنین در حین غربالگری های دوران بارداری تشخیص داده شوند و بعضی مشکلات هم ممکن است اصلا تشخیص داده نشوند و پس از تولد نوزاد مشخص شوند.

در هر حالت موضوعی که وجود دارد این است که انجام عمل نزدیکی در زمان نامناسب یکی از عوامل تهدید کننده سلامت در دوران بارداری است. بنابراین توصیه می شود که زوجین عمل نزدیکی مخصوصا به منظور باردار شدن را در زمان های مناسب و توصیه شده از نظر شرع انجام دهند. برای اطلاع از این زمانها می توانید از برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام استفاده نمایید.

علاوه بر زمان های نامناسب برای نزدیکی ، مکان های نامناسب برای نزدیکی هم جزء عوامل تهدید کننده سلامت بارداری و جنین هستند. پس زوجین محترم سعی کنند که عمل جماع را در زمان و مکان مناسب انجام دهند تا سلامت بارداری و نیز سلامت جنین تهدید نشود.

نقش تغذیه در سلامت بارداری

برکسی پوشیده نیست که تغذیه نقش مهمی در سلامت بارداری دارد. اصولا آدمی با تغذیه زنده است. تغذیه اصولی و سالم در زمان بارداری یکی از عوامل مهمی است که بر سلامت بارداری تاثیر می گذارد. مادران باردار حتما سعی نمایند به تغذیه خود اهمیت دهند. این تغذیه هم می تواند شامل تغذیه پیش از بارداری و هم شامل تغذیه در دوران بارداری باشد. تغذیه خوب و مناسب یکی از علل مهم سلامتی و هوش جنین می باشد.

نقش زن در سلامت حاملگی

یکی از عوامل بسیار مهم در مساله سلامت بارداری ، نقش خود زن باردار می باشد. زنان می توانند با آگاهی از مسائل مرتبط با حاملگی و اجرای صحیح مراقبت های دوران بارداری نقش مهمی در سلامتی بارداری داشته باشند.

نقش مرد در سلامت بارداری

شاید نقش مرد در سلامت بارداری چندان زیاد جلوه نکند و چنین تصور شود که عمدتا زنان هستند که نقش برجسته ای در بحث سلامت دوران بارداری دارند. نقش زنان در سلامت بارداری قابل کتمان نیست اما مردان هم نقش وافری در سلامت بارداری دارند. نقش مردان در سلامت حاملگی بیشتر به صورت غیر مستقیم می باشد. این موضوع در مطلب نقش پدر در دوران بارداری و حاملگی شرح داده شده است.

نقش محیط اطراف در سلامت حاملگی

محیط اطراف بر روی انسان تاثیر می گذارد و این تاثیرگذاری در زمان بارداری هم می تواند اتفاق بیفتد. محیط اطراف می تواند تاثیر مثبت یا منفی بر روی سلامت بارداری داشته باشد. از این رو خانم های باردار سعی کنند از رفت و آمد در محیط های ناسالم که می تواند سلامت مادی و یا سلامت معنوی بارداری را تهدید کند بپرهیزند و برعکس سعی نمایند در محیط های با نشاط و معنوی که تاثیر مثبتی می توانند بر سلامت حاملگی داشته باشند حضور یابند.

نقش خانواده در سلامت آبستنی

نقش خانواده در سلامت بارداری بسیار مهم است. اصولا مجموعه رفتار هایی که در خانواده ها با یک زن حامله می شود می تواند تاثیر مثبت و یا خدای ناکرده تاثیر منفی بر سلامت بارداری بگذارد. رفتارهای خوب در خانواده باعث نشاط زن باردار و ایجاد تاثیر مثبت بر بارداری می شوند و برعکس ، رفتارهای مخرب می توانند سبب ناراحتی ، استرس و افسردگی زن حامله شده و سلامت بارداری را با خطراتی مواجه کند. از این رو نقش خانواده ها در سلامت بارداری بسیار اهمیت دارد.

تاثیر شغل بر سلامت بارداری

بعضی از زنان باردار که شاغل هستند بایستی مراقبت های بهتری داشته باشند. محیط اشتغال و شرایط شغلی می توانند بر سلامت بارداری تاثیر منفی بگذارند. به همین جهت بر زنان شاغل حامله لازم است که تا حد امکان در زمان بارداری از محیط شغلی دوری کنند یا در صورت عدم امکان این کار ، مراقبت های ویژه ای را انجام دهند تا انشاء الله بارداری را به سلامت سپری نمایند.

نقش برنامه بارداری در سلامت حاملگی

برنامه ریزی برای بارداری یکی از کارهای خوب در این زمینه است. داشتن برنامه می تواند در سلامت بارداری نقش اساسی داشته باشد. از روی برنامه می توان تدابیر دوران بارداری یا حتی پیش از بارداری را به نحو خوبی مدیریت کرد. در این زمینه نظر خوانندگان محترم سایت 2زندگی را به مطالعه مطلب برنامه برای بارداری جلب می کنیم.

با توجه به مطالب بالا چنین نتیجه گیری می شود که سلامت بارداری یک موضوع بسیار مهم است که فقط مختص دوران بارداری نیست بلکه به مسائل پیش از حاملگی هم مربوط می شود. رعایت نکات ذکر شده در موضوعات بالا سبب می شود که انشاء الله به فضل الهی ، بارداری سالمی شکل گرفته و به سلامت هم به انتها برسد.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

اولویت بندی زمان ها برای نزدیکی کردن (۴ هفته قبل)

راهکار برای درمان و کنترل فشار خون بارداری (۲ ماه قبل)

آموزش کنترل فشار خون بارداری به روش کاملا طبیعی (۳ ماه قبل)

بررسی نزدیکی یک روز در میان برای بارداری (۴ ماه قبل)

مهمترین عامل در تعیین جنسیت جنین (۵ ماه قبل)

فواید کاسنی برای مردان (۷ ماه قبل)

تاثیر مهم مصرف کاسنی بر مادر باردار (۸ ماه قبل)

نزدیکی در زمان اعیاد اسلامی (۸ ماه قبل)

برنامه ریزی نزدیکی برای باردار شدن (۹ ماه قبل)

درمان ناباروری مردان با خرنوب (۹ ماه قبل)

بهترین مدل نزدیکی برای بارداری (۹ ماه قبل)

نزدیکی برای بارداری از نظر اسلام (۹ ماه قبل)

از نزدیکی کردن با شکم پر خودداری نمایید (۹ ماه قبل)

مدیریت صحیح بارداری ناخواسته (۹ ماه قبل)

روش های پیشگیری از اختلال نعوظ (۹ ماه قبل)

12 راهکار برای بارداری سالم در سن بالا (۱۰ ماه قبل)

مزایای انجام عمل نزدیکی در آخر شب (۱۰ ماه قبل)

درمان ناتوانی جنسی مردان (۱۰ ماه قبل)

یک هفته بعد از نزدیکی برای بارداری (۱۰ ماه قبل)

افزایش شانس بارداری با تغذیه (۱۰ ماه قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۰۱۸۹۲۹ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۶۵۷۸۱ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۶۱۴۷۰۶ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۵۸۸۷۱۸ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۵۷۸۶۲ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۵۳۹۸۵۲ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۳۶۹۱۰ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۳۹۱۳۹۷ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۳۸۰۲۵۲ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۶۰۱۲۳ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۴۷۷۲۳ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۴۲۹۹۷ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۲۳۳۵۳ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۸۳۲۴۶ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۷۹۲۷۵ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۵۷۳۲۹ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۲۰۱۴۳ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۱۸۹۸۴ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۲۰۲۷۲۵ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۹۵۰۲۲ بازدید)

احادیث بارداری

آميزش پس از آميزش ، بدون اين كه ميان آنها غسل باشد ديوانگى را براى فرزند در پى مى آورد.

حضرت امام رضا(علیه السلام)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز جمعه

اللهم صل علی محمد و ال محمد و عجل فرجهم (۱۰۰ مرتبه)

امروز

جمعه

۱۵ / ۹ / ۱۳۹۸

۹ ربيع الثانی ۱۴۴۱

ماه قمری ۳۰ روزه

۵۳ : ۴۴ : ۲۲

فصل پاییز

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۵:۳۰

طلوع خورشید: ۰۶:۵۹

اذان ظهر: ۱۱:۵۵

اذان عصر: ۱۴:۳۲

غروب خورشید: ۱۶:۵۱

اذان مغرب: ۱۷:۱۱

وقت عشاء: ۱۸:۰۱

نیمه شب شرعی: ۲۳:۱۰

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات