عوامل مهم آرامش در دوران بارداری


بسم الله الرحمن الرحیم

 

آرامش در بارداری ، عوامل مهم کدامند؟

چه عواملی در آرامش بارداری مؤثر هستند؟ عوامل مهم آرامش در دوران بارداری کدام ها هستند؟ راههای کسب آرامش در زمان بارداری چیستند؟ برای داشتن آرامش در زمان حامله بودن چگونه رفتار کنیم؟ اهمیت آرامش مادر در بارداری چیست؟ آیا داشتن آرامش در زمان حاملگی بر سلامت جنین تاثیر گذار است؟ بحثی را که در این مطلب برای شما خوانندگان محترم سایت 2 زندگی آماده کرده ایم در ارتباط با آرامش در بارداری است و قصد داریم تا عوامل مهم و مؤثر در آرامش بارداری را بررسی کنیم و امیدواریم که این مطلب مورد استفاده شما عزیزان قرار بگیرد.

یکی از نکات بسیار مهم مربوط به بارداری ، داشتن آرامش در این دوران می باشد. شکی نیست که اگر مادر باردار در آرامش باشد راحت تر می تواند این دوران را پشت سر بگذارد. علاوه بر این ، داشتن آرامش در دوران بارداری باعث تاثیرات مثبت بر جنین و نیز بر روی سلامت جنین می باشد. و در مقابل ، داشتن استرس و اضطراب باعث ناراحتی مادر باردار بوده و مشکلات مهمی را هم ممکن است برای جنین ایجاد کند.

در این مطلب به اهم عوامل دخیل در آرامش بارداری اشاره می کنیم و سعی می کنیم با تشریح این مسائل ، بر دانش مادران باردار به منظور کسب آرامش بیشتر در دوران بارداری بیفزاییم. از اهم علل مربوط به آرامش زنان باردار می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  1. عامل معنوی
  2. شخصیت مادر باردار
  3. رفتار همسر زن باردار
  4. رفتار اطرافیان خانم حامله
  5. اطمینان از سلامت جنین
  6. عوامل محیطی
  7. تغذیه مادر حامله
  8. مسائل مادی
  9. خواب و استراحت مناسب
  10. نزدیکی کردن در زمان مناسب

حال می خواهیم توضیحی درباره هر یک از این عوامل بدهیم تا خوانندگان عزیز سایت 2 زندگی با این مسائل به شکل مناسب آشنا شوند و مادران باردار نیز بتوانند با رعایت این نکات ، بارداری آرامی را سپری نمایند.

عامل معنوی

عامل معنوی یکی از تاثیر گذار ترین عوامل در آرامش بارداری محسوب می گردد. البته عامل معنوی نه تنها در زمان بارداری بلکه در تمام مراحل مختلف زندگی نقش بی بدیلی در آرامش انسان دارد. خدای متعال در قرآن کریم در این باره چنین می فرمایند:

الَّذِینَ آمَنُوا وَتَطْمَئِنُّ قُلُوبُهُمْ بِذِكْرِ اللَّهِ أَلَا بِذِكْرِ اللَّهِ تَطْمَئِنُّ الْقُلُوبُ ﴿۲۸﴾

همان كسانى كه ایمان آورده‏ اند و دلهایشان به یاد خدا آرام مى‏ گیرد آگاه باش كه با یاد خدا دلها آرامش مى‏ یابد (۲۸)

سوره رعد آیه ۲۸

به یاد خدا بودن ، تنها راه آرامش دل هاست. پس مادران باردار سعی کنند در زمان بارداری همواره به یاد خدا باشند و در هر عملی که انجام می دهند توجه به خدا داشته باشند و سعی کنند در انجام واجبات و ترک محرمات کوتاهی نکنند و تا جایی که می توانند با قرآن و دعا و ذکر خدای متعال مأنوس باشند تا انشاء الله در آرامش روحی قرار بگیرند. البته توجه داشته باشیم که بهترین آرامش همان آرامش روحی است.

شخصیت مادر باردار

گاهی اوقات ، داشتن آرامش یا داشتن استرس و اضطراب به شخصیت خود مادر باردار بر می گردد. بعضی از زنان اصولا شخصیت آرامی دارند و بعضی از زنان شاید حالت پرخاشگری و نا آرامی داشته باشند. اگر زن بارداری از روحیه و شخصیت آرامی برخوردار است که خیلی خوب است و در غیر اینصورت ، خانم باردار سعی کند شخصیت آرام را در خود تمرین کند. البته همسر یک خانم بار و اطرافیان او می توانند نقش مهمی در ایجاد شخصیت آرام در او داشته باشند.

رفتار همسر زن باردار

رفتار شوهر در زمان بارداری خانم خیلی مهم است. همانطور که در مطلب نقش پدر در دوران بارداری و حاملگی اشاره شده است نقش پدر در زمان حاملگی مادر ، بسیار پر رنگ می باشد. به دلیل برخی مسائل و سختی های دوران بارداری ، معمولا زنان حامله بیش از هر زمان دیگری نیاز به توجه همسر خود احساس می کنند. هر چقدر که رفتار شوهر با همسر بارداری خود از آرامش و محبت و نیز توجه بیشتری برخوردار باشد به همان اندازه در افزایش آرامش زن باردار و رفع نگرانی ها و اضطراب های او نقش مؤثری دارد. لازم است تا همسران به نیاز های زنان خود مخصوصا در دوران بارداری توجه بیشتری بنمایند. گاهی یک لبخند و گاهی حتی یک نگاه محبت آمیز می تواند آرامش زاید الوصفی را در دل زن ایجاد کند.

رفتار اطرافیان خانم حامله

عامل مهم دیگری که می تواند در آرامش زن باردار نقش اساسی داشته باشد یا اینکه خدای ناکرده موجب استرس و اضطراب زن حامله شود ، رفتار اطرافیان می باشد. نوع رفتار و گفتار اطرافیان با زن حامله بسیار مهم است و این را اطرافیان زن آبستن حتما به خاطر داشته باشند که زن باردار معمولا ممکن است حساس باشد و گاهی یک نگاه ناجور یا یک حرف نابجا یا یک عکس العمل ناشایست می تواند در روحیه زن باردار تاثیر منفی بگذارد. از این رو بستگان و سایر کسان زن باردار بایستی خیلی در رفتار ، گفتار و اعمال خود دقت نمایند تا مبادا باعث برهم خوردن آرامش زن باردار شوند.

اطمینان از سلامت جنین

یکی از نگرانی های عمده در زمان بارداری در مورد وضعیت سلامت جنین می باشد. این نگرانی مخصوصا در مورد بارداری ناخواسته می تواند شدید تر هم باشد. نگرانی از سلامت جنین می تواند به یک دغدغه مهم برای مادر باردار تبدیل شود. هرچقدر که اطمینان مادر باردار از سلامت جنین بیشتر باشد به همان میزان بر آرامش او تاثیر مثبتی دارد. از این رو شاید نیاز باشد که به وسیله برخی از آزمایشات بارداری یا انجام معاینات پزشکی از سلامت جنین اطمینان حاصل شود.

عوامل محیطی

عوامل محیطی یکی از عوامل تاثیر گذار بر روی روحیه و رفتار انسان ها هستند. همانگونه که محیط های مثبت و معنوی می توانند تاثیر مثبت و الهی در انسان داشته باشند به همان صورت هم محیط های منفی و شیطانی می توانند تاثیرات مخرب و منفی بر روحیه و رفتار انسان بگذارند. خانم های باردار به محیط پیرامون خود بسیار اهمیت دهند. گاهی ممکن است وارد شدن در یک محیط منفی باعث سلب آرامش روحی زن باردار شود. یک زن بادار در مورد انتخاب محیط های آمد و شد و سایر عوامل محیطی که در انتخاب آن ها اختیار دارد ، بسیار دقیق عمل کند و از رفت و آمد در محیط هایی که می توانند تاثیر سوء بر آرامش و روحیه او بگذارند تا حد امکان پرهیز کند. برعکس ، از آمد و شد در محیط های مثبت و معنوی خودداری نکند زیرا حضور در مجالس معنوی می تواند در آرامش زن باردار بسیار مفید باشد.

تغذیه مادر حامله

گاهی اوقات تغذیه یک مادر باردار می تواند موجب اظطراب و استرس او شده و آرامش روحی او را سلب کند. به عنوان مثال اگر یک خانمی بدون اطلاع از اثر یک ماده غذایی از آن استفاده کرده و سپس متوجه شود که این ماده غذایی می تواند برای جنین مضر باشد یا خدای ناکرده سبب سقط جنین بشود ، این موضوع مطمئنا می تواند آرامش مادر باردار را تحت تاثیر خود قرار دهد. علاوه بر این ، مصرف برخی مواد غذایی ممکن است تاثیر منفی بر خلق و خو و آرامش یک مادر باردار داشته باشد. به عنوان مثال مصرف بیش از حد گرمیجات می تواند علاوه بر سلامت جنین ، موجب اضطراب مادر باردار در اثر افزایش فشار خون و ... بشود. از این رو یک زن حامله بایستی به غذای خود بسیار اهمیت دهد و از غذاهای سالم و طبیعی در حد و اندازه مناسب استفاده کند زیرا در این دوران علاوه بر سلامتی خود ، سلامتی جنین هم اهمیت دارد.

مسائل مادی

مسائل مادی برای برخی از زنان باردار ممکن است از اهمیت زیادی برخوردار باشد. مثلا ممکن است برخی از زنان در مورد انتخاب سیسمونی یا سایر مسائل مادی ، حساس باشند و این حساسیت باعث شود که در روحیه و آرامش آن ها تاثیر منفی بگذارد. یا گاهی اوقات  در برخی از مادران باردار ، وضعیت مالی ممکن است یک دغدغه بزرگ باشد و این دغدغه نیز به نوبه خود سبب وارد شدن استرس و اضطراب بر مادر حامله شده و آرامش او را تهدید کند. توصیه آن است که مادران حامله سعی کنند آرامش خود را به خاطر مسائل مادی از دست ندهند که انشاء الله این مسائل نیز به فضل الهی به وقت خود و در حد لزوم فراهم خواهند شد.

خواب و استراحت مناسب

خواب و استراحت مناسب مخصوصا برای زنان باردار از اهمیت خاص و ویژه ای برخوردار است. خواب و استراحت کافی و در زمان مناسب ، نقش بسیار مهمی در سلامت بارداری و آرامش زن باردار دارد. گاهی اوقات بی خوابی یا بدخوابی می تواند خلق و خوی مادر باردار را عوض کرده و باعث استرس و اضطراب او شود. از این رو خانم های باردار سعی کنند از یک طرف خواب کافی داشته باشند و از طرف دیگر در زمان مناسب بخوابند. بهترین روش و راهکار برای خواب ، زود خوابیدن در شب و زود بیدار شدن در صبح می باشد. خانم بارداری که شب هنگام زود بخوابد خیلی راحت می تواند برای نماز صبح یا حتی نماز شب بیدار شود. خوابیدن دیرهنگام در شب و خوابیدن زیاد در زمان صبح تا ظهر ، تاثیر مخربی می تواند بر بدن مادر باردار و آرامش او داشته باشد.

نزدیکی کردن در زمان مناسب

یکی از مسائل مهمی که تاثیر زیادی بر آرامش بارداری و مخصوصا آرامش فکری در بارداری می تواند داشته باشد مساله نزدیکی کردن در زمان مناسب برای بارداری می باشد. اگر نزدیکی کردن برای حاملگی در زمان مناسب صورت گرفته باشد این می تواند باعث افزایش اعتماد به نفس خانم حامله و افزایش آرامش او شود اما اگر عمل نزدیکی کردن به منظور باردار شدن در زمان نامناسب و نهی شده صورت گرفته باشد این موضوع می تواند سبب دلهره و اضطراب مادر باردار مخصوصا از بابت سلامت جنین و سلامت بارداری بشود. زیرا نزدیکی در زمان نامناسب می تواند سبب سقط جنین یا بروز ناهنجاری هایی در جنین بشود. در این خصوص هم مطالعه مطلب تاثیر زمان مناسب نزدیکی بر آرامش مادر در بارداری توصیه می گردد. از این رو زوجین عزیز حتما سعی کنند عمل نزدیکی مخصوصا برای باردار شدن را در زمان های توصیه شده از نظر شرع انجام دهند. برای اطلاع از این زمان ها می توانید از برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام استفاده نمایید.

در این مطلب سعی شد بر علل مهم آرامش در بارداری اشاره شود. شاید علل دیگری نیز باشند که از نظر این مطلب مورد غفلت واقع شده باشد. به هر حال سعی کردیم تا حد توان به علل مهم کسب آرامش در حاملگی اشاره کرده و زنان محترم و خانواده ها را با آنها آشنا کنیم. امید است که این مطالب مورد استفاده خوانندگان محترم سایت 2 زندگی و سایرین قرار بگیرد انشاء الله تعالی.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

عید فطر چند روز است (۲ ماه قبل)

علت قاعدگی بعد از اقدام به بارداری (۸ ماه قبل)

روز پنجشنبه چه زمانی است (۸ ماه قبل)

نزدیکی در زمان قاعدگی حرام است (۹ ماه قبل)

ارتباط ناهنجاری جنین با جهت آمیزش (۱ سال قبل)

تاثیر زمان نزدیکی بر شادابی کودک (۲ سال قبل)

نزدیکی کردن با شکم پر و کاهش هوش فرزند (۲ سال قبل)

نزدیکی کردن در بعد از ظهر یا عصر (۲ سال قبل)

نزدیکی در روز برای باردار شدن (۲ سال قبل)

آیا انعقاد نطفه در روز اشکال ندارد (۳ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی متوالی برای باردار شدن (۳ سال قبل)

راه و روش پیشگیری از تولد نوزاد ناهنجار (۳ سال قبل)

درمان کرونا در کودکان فقط در 48 ساعت (۳ سال قبل)

مهمترین عوامل مرتبط با نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

تاثیر حالت زمان نزدیکی کردن بر کودک (۳ سال قبل)

فواید با وضو بودن در هنگام نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

اهمیت برنامه ریزی برای نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

کاهش عوارض بارداری با رژیم غذایی سالم (۳ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی برای بارداری (۳ سال قبل)

رمضان بهترین ماه برای اقدام به بچه دار شدن (۳ سال قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۱۶۲۱۱۷ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۱۰۷۹۶۶۱ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۸۹۹۲۰۴ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۹۸۶۱۲ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۶۳۴۹۸۳ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۶۳۳۸۹۴ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۵۰۰۲۶۳ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۸۵۴۹۶ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۴۱۴۶۳۰ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۴۰۰۹۱۰ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۶۱۰۴۶ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۵۷۵۴۰ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۵۶۱۱۹ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۳۲۸۱۸۲ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۳۱۶۴۰۱ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۳۰۰۳۷۸ بازدید)

اول ، وسط و آخر ماه قمری (۲۹۰۸۴۴ بازدید)

وقت زوال خورشید چه زمان و ساعتی است (۲۵۹۶۱۶ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۴۶۴۵۴ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۴۵۹۵۹ بازدید)

احادیث بارداری

به زنان باردارتان بِهْ بدهيد ؛ چرا كه اخلاق فرزندانتان را نيكو مى گرداند.

پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله و سلم)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز پنجشنبه

لا اله الا الله الملک الحق المبین (۱۰۰ مرتبه)

امروز

پنجشنبه

۳۱ / ۳ / ۱۴۰۳

۱۳ ذيحجه ۱۴۴۵

ماه قمری ۲۹ روزه

۳۲ : ۰۳ : ۱۳

فصل بهار

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۳:۰۲

طلوع خورشید: ۰۴:۴۹

اذان ظهر: ۱۲:۰۶

اذان عصر: ۱۵:۵۵

غروب خورشید: ۱۹:۲۳

اذان مغرب: ۱۹:۴۵

وقت عشاء: ۲۰:۴۴

نیمه شب شرعی: ۲۳:۱۲

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات