نزدیکی و اقدام به بارداری در شب نیمه شعبان


بسم الله الرحمن الرحیم

 

نزدیکی و اقدام به بارداری در شب نیمه شعبان

آیا انجام عمل نزدیکی و اقدام به بارداری در شب نیمه شعبان جایز است؟ آیا می توان در شب نیمه شعبان اقدام به حامله شدن کرد؟ حکم آمیزش و نزدیکی در شب نیمه شعبان چیست؟ شب نیمه شعبان چه شبی است؟ شب نیمه شعبان چه زمانی است؟ آیا اقدام به بچه دار شدن در شب نیمه شعبان صحیح است؟ شب نیمه شعبان دقیقا از چه ساعتی تا چه ساعتی است؟ نیمه شعبان به کدام روز از ماه شعبان اطلاق می گردد؟ انتخاب شب نیمه شعبان برای بچه دار شدن چگونه است؟ اثرات آمیزش و نزدیکی در شب نیمه شعبان بر فرزند حاصل از آن آمیزش چیست؟ آیا سفارشاتی در مورد نزدیکی در شب نیمه شعبان از سوی ائمه معصومین (سلام الله علیهم) وجود دارد؟ این ها می توانند سؤالاتی باشند که پدر و مادرهایی در فکر اقدام به بچه دار شدن هستند از خود بپرسند. شاید بعضی از پدر و مادر ها به دلیل مبارک بودن شب نیمه شعبان بخواهند که اقدام به نزدیکی به منظور صاحب اولاد شدن را به این شب موکول کنند. شاید برخی از زوجین هم اطلاعی در مورد شب نیمه شعبان نداشته باشند و از سر تصادف و اتفاق نسبت به بارداری و نزدیکی در این شب اقدام کرده باشند. نیت هر چه که باشد تفاوتی در اصل مطلب نمی کند و ما در این مطلب می خواهیم بررسی کنیم و ببینیم که آیا می توان در شب نیمه شعبان اقدام به نزدیکی و بچه دار شدن و حاملگی کرد یا نه.

دین مقدس اسلام برای تمام شئون زندگی بشر برنامه دارد و در مورد مساله آمیزش و نزدیکی هم سفارشاتی از طرف ائمه معصومین (صلوات الله علیهم اجمعین) بیان شده است. از جمله مهمترین سفارشات در این زمینه ، مجموعه سفارشات پیامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد مصطفی (صلی الله علیه و آله و سلم) به حضرت علی بن ابیطالب (علیه السلام) می باشد. یکی از موضوعات مورد اشاره در این سفارشات ، مربوط به مساله آمیزش و نزدیکی در شب نیمه شعبان است. پیامبر خدا (ص) در مورد آمیزش و نزدیکی و اقدام به بچه دار شدن در شب نیمه شعبان به حضرت علی (ع) چنین می فرمایند:

یا علی! در شب نیمه شعبان جماع مکن که فرزند ، شوم و با خال چهره آید.

پیامبر اسلام حضرت محمد (صلی الله علیه و آله و سلم)

همین یک سفارش از نبی مکرم اسلام حضرت محمد مصطفی (ص) کافی است تا شرایط نزدیکی و اقدام به بارداری در شب نیمه شعبان مشخص شود. طبق این فرمایش ، آمیزش و جماع و همچنین اقدام به حاملگی و بارداری در شب نیمه شعبان منع شده است. پیامبر خدا (ص) نتیجه جماع و اقدام به بچه دار شدن در شب نیمه شعبان را تولد فرزندی شوم و دارای خالی در چهره بیان می فرمایند. لازم به ذکر است که آمیزش در این شب ، حرام نیست بلکه نهی شده است یعنی بهتر است که جماع در این شب انجام نشود زیرا اثر سوئی بر فرزند تولد یافته دارد. اکنون که دانستیم نزدیکی کردن در شب نیمه ماه شعبان خوب نیست ، بهتر است درک صحیحی از زمان این شب داشته باشیم و ببینیم که شب نیمه شعبان دقیقا چه زمانی است زیرا به دلیل عدم شناخت صحیح مفهوم شب و روز از نظر شرعی ، ممکن است شب نیمه شعبان را اشتباه حساب کنیم.

 

شب نیمه شعبان چه شبی است؟

ابتدا لازم است ببینیم مفهوم شب و روز از نظر شرعی چیست و زمان شروع و پایان آن کدام است؟ از نظر شرعی ، طول مدت بیست و چها(24) ساعت شبانه روز به دو قسمت شب و روز تقسیم می گردد. هر مفهومی که هر بخش از شبانه روز از نظر شرعی داشته باشد در یکی از دو بخش شب یا روز قرار دارد. به عنوان مثال ، وقت زوال خورشید و نیز زمان بین الطلوعین در قسمت روز قرار دارند و زمان آخر شب در قسمت شب قرار دارد. ممکن است این تقسیم بندی شبانه روز به دو بخش کلی شب و روز از نظر شرعی ، با تقسیم بندی های ما در حالت محاوره ای فرق داشته باشد ؛ اما باید بدانیم که برای درک مسائل شرعی ، دانستن مفهوم شب و روز شرعی لازم است. مفهوم شب و روز شرعی با اوقات شرعی در ارتباط است و طبیعی است چون اوقات شرعی از محلی به محل دیگر (مثلا تهران و مشهد) فرق می کند پس در نتیجه ، زمان شروع و پایان شب و روز شرعی از محلی به محل دیگر فرق می کند (مثلا ساعت شروع و پایان مربوط به مفاهیم شب و روز شرعی در تهران و مشهد متفاوت است). در عین حال باید توجه داشت که مفهوم شب و روز از محلی به محل دیگر فرق نمی کند بلکه زمان شروع و پایان آن با یکدیگر فرق دارد. خب حال ببینیم مفهوم شب و روز شرعی چیست؟ ابتدا باید دانست که در هر بیست و چهار ساعت شبانه روز شرعی ، ابتدا شب شرعی قرار دارد و پس از آن روز شرعی شروع می شود ؛ مثلا برای بیست و چهار ساعت جمعه ، ابتدا شب جمعه داخل می شود و پس از آن روز جمعه. اما مفهوم شب از نظر شرعی برای هریک از ایام هفته ، به زمان بین لحظه اذان مغرب (به اعتقاد بعضی ها لحظه غروب خورشید) یوم قبل تا لحظه اذان صبح یوم جاری اطلاق می شود. مثال اول: شب جمعه ، زمان بین لحظه اذان مغرب (غروب خورشید) پنجشنبه (یوم قبل از جمعه) تا لحظه اذان صبح جمعه (یوم جاری) می باشد. مثال دوم: شب دوشنبه از لحظه اذان مغرب (غروب خورشید) یکشنبه (یوم قبل از دوشنبه) شروع شده و در لحظه اذان صبح دوشنبه (یوم جاری) پایان می یابد. برای اطلاعات بیشتر در این زمینه می توانید به مطلب شبانه روز در ماه قمری مراجعه نمایید. برای دانستن اوقات شرعی به وقت محل سکونت خود هم می توانید محاسبه اوقات شرعی را ببینید. ماه های قمری یا سی روزه (30) هستند و یا بیست و نه (29) روزه و برای هر کدام ، مفهوم نیمه ماه یکسان بوده و آن برابر با پانزدهم (15) ماه قمری می باشد. پس شب نیمه ماه قمری برابر با شب پانزدهم ماه قمری است. همینطور شب نیمه شعبان برابر با شب پانزدهم ماه شعبان است. مطابق آنچه برای مفهوم شب از نظر شرعی توضیح داده شد ، شب نیمه شعبان به زمان بین لحظه اذان مغرب (غروب خورشید) چهاردهم ماه شعبان تا لحظه اذان صبح پانزدهم ماه شعبان اطلاق می شود. پس بنا بر این ، زمان بین لحظه اذان مغرب (غروب خورشید) چهاردهم ماه شعبان تا لحظه اذان صبح پانزدهم شعبان که شب نیمه شعبان نامیده می شود ، برای نزدیکی و اقدام به بچه دار شدن نهی شده است.

عزیزان محترم برای راحتی کار و دانستن اوقات مناسب نزدیکی می توانند از برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام استفاده نمایند. امید است با رعایت دستورات دینی و شرعی مربوط به عمل نزدیکی و اقدام به بچه دار شدن ، شاهد تولد فرزندان سالم و صالح باشیم انشاء الله تعالی.

 

اشتراک گذاری در:

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۰۳۲۳۱۶ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۷۷۹۵۱ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۶۵۱۳۴۳ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۶۴۵۲۹۴ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۷۱۰۸۶ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۵۵۸۶۲۶ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۴۹۹۶۱ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۱۱۲۸۴ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۳۹۷۵۱۵ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۷۱۷۲۱ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۵۱۶۰۷ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۴۸۳۷۰ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۳۰۹۸۶ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۸۹۱۹۶ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۸۴۷۵۶ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۶۹۶۲۷ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۲۸۷۴۷ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۲۴۸۹۸ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۲۱۵۴۶۲ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۹۷۱۸۲ بازدید)

احادیث بارداری

کسی که در حال گرسنگی (ناشتا) ، به ، بخورد آب (نطفه) او پاک و فرزند او نیکو می شود.

حضرت امام جعفر صادق (علیه السلام)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز یکشنبه

یا ذالجلال و الاکرام (۱۰۰ مرتبه)

امروز

یکشنبه

۱۱ / ۳ / ۱۳۹۹

۸ شوال ۱۴۴۱

ماه قمری ۳۰ روزه

۴۳ : ۵۲ : ۱۴

فصل بهار

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۴:۰۶

طلوع خورشید: ۰۵:۵۰

اذان ظهر: ۱۳:۰۲

اذان عصر: ۱۶:۵۱

غروب خورشید: ۲۰:۱۴

اذان مغرب: ۲۰:۳۵

وقت عشاء: ۲۱:۳۳

نیمه شب شرعی: ۰۰:۱۰

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات