اهمیت سه ماه اول بارداری


بسم الله الرحمن الرحیم

 

سه ماه اول بارداری ، چرا مهم است؟

چرا سه ماه اول بارداری مهم است و اهمیت سه ماهه اول بارداری از چه جهت است؟ دوران 9 ماهه بارداری به دوره های کوتاه تری تقسیم بندی می شود. یکی از معیار های مهم برای این تقسیم بندی ، مراحل رشد و نمو جنین در رحم مادر می باشد. یکی از تقسیم بندی ها بر اساس سه دوره سه ماهه می باشد که عبارتند از: سه ماه اول بارداری ، سه ماه دوم بارداری و سه ماه سوم بارداری. از بین این زمان ها ، 3 ماه اول بارداری از اهمیت بیشتری برخوردار می باشد. در این مطلب می خواهیم در مورد اهمیت سه ماه نخست بارداری صحبت کرده و نکات مفیدی را خدمت شما خوانندگان محترم سایت 2 زندگی بیان کنیم.

مسائل مهم زیر را در ارتباط به سه ماهه اول حاملگی بررسی می کنیم.

  • تشکیل قلب جنین
  • تشکیل اعضاء بدن جنین
  • محکم نبودن جای جنین
  • نزدیکی در سه ماه اول بارداری

حال به تشریح هریک از این عوامل می پردازیم تا میزان اهمیت 3 ماه اول حاملگی مشخص شود.

تشکیل قلب جنین

قلب ، اولین عضو مهم جنین است که تشکیل می شود. سیستم قلبی عروقی اولین سیستم جنین است که در رحم مادر شروع به کار می کند. پس یکی از دلایل اهمیت سه ماهه اول بارداری ، مربوط به تشکیل قلب جنین می باشد. پس مراقبت های ویژه ای در سه ماه اول حاملگی باید انجام شود تا خللی در سلامت تشکیل قلب جنین ایجاد نشود. داشتن هر نوع استرس ، تشویش و نگرانی و همچنین تغذیه نامناسب می تواند بر سلامت قلب جنین تاثیر منفی بگذارد. چون قلب جنین بسیار اهمیت دارد از این رو تشکیل قلب جنین را جدا از سایر اعضاء جنین ذکر کردیم. بعضی از نوزادان هستند که متاسفانه با قلب ناسالم به دنیا می آیند. پس یک مادر باردار خیلی بایستی مراقب سلامتی خود و جنین باشد. یکی از بهترین میوه ها برای تقویت قلب جنین که نقش مهمی در تشکیل و شکل گیری قلب جنین دارد ، میوه به می باشد. به همین لحاظ خوردن میوه به مخصوصا در ماه اول بارداری که قلب جنین تشکیل می شود به مادران باردار توصیه می گردد. در مورد مصرف میوه به در زمان بارداری می توانید به مطلب خوردن به در بارداری و حاملگی مراجعه نمایید.

مادران حامله سعی کنند از استرس و مسائل مشابه آن به دور باشند چرا که استرس و اضطراب برای سلامت جنین مخصوصا در سه ماه اول بارداری و علی الخصوص در ماه اول بارداری بسیار خطر ناک بوده و می تواند سبب ایجاد نقص در قلب جنین شود. یکی از موارد استرس در زمان حاملگی ، بارداری ناخواسته می باشد. گاهی اوقات برخی از زنان متوجه حاملگی ناخواسته خود می شوند و این مساله می تواند در زنانی که آمادگی باردار شدن را ندارند ایجاد استرس و دلهره و تشویش بکند. استرس در بارداری ناخواسته در زنانی که در دوران شیردهی قرار داشته و به صورت ناخواسته باردار شده اند ، بسیار بر سلامت جنین خطرناک است. از این رو به زنان عزیز توصیه می شود که در اینگونه مواقع حتما سعی کنند آرامش خود را حفظ کنند و به فکر سلامتی جنین هم باشند تا خدای ناکرده ، خطری متوجه سلامتی جنین نشود و نگرانی از سلامت جنین در بارداری ناخواسته به یک دغدغه دیگر تبدیل نشود.

تشکیل اعضاء بدن جنین

در سه ماهه اول بارداری ، اعضاء و سیستم های مختلف جنین ، کم کم شروع به تشکیل شدن می کنند. پیدایش و تشکیل اعضاء بدن جنین در سه ماهه اول بارداری است. پس بنابر این ، آرامش و تغذیه مادر باردار در سه ماهه اول بارداری بسیار مهم می باشد. این آرامش و تغذیه از آن جهت مهم است که اعضاء بدن جنین و سیستم های مختلف بدن او به شکل سالم تشکیل شوند. تشکیل سالم اعضاء و جوارح جنین مساله بسیار حیاتی و مهمی است که در سه ماهه اول بارداری بایستی به آن پرداخته شود. این موضوع اهمیت 3 ماه اول حاملگی را بیشتر نمایان می کند. پس در سه ماه اول بارداری بایستی که زنان ، خیلی از خود و جنین موجود در شکم خود از همه نظر مراقبت نمایند. هر گونه نقص در تشکیل اعضاء بدن جنین و سیستم های مختلف بدن او مثل سیستم قلبی عروقی و سیستم عصبی جنین می تواند مشکل ساز باشد. پس مراقبت در سه ماهه اول حاملگی بایستی زیاد باشد.

محکم نبودن جای جنین

اهمیت دیگر سه ماهه اول بارداری در مورد وضعیت جنین است. در سه ماهه اول بارداری هنوز جای جنین در رحم مادر ، محکم نشده است و احتمال سقط جنین زیاد است. البته سقط جنین در تمام طول مدت بارداری و به خصوص در نیمه اول حاملگی می تواند اتفاق بیفتد اما سقط جنین در هفته سیزدهم بارداری ، شایع تر است. هفته سیزدهم بارداری ، زمان پایان سه ماهه اول حاملگی و شروع سه ماهه دوم حاملگی می باشد. پس اگر در هفته سیزدهم حاملگی ، اتفاق خاصی از نظر سقط برای جنین نیفتاد یعنی اینکه سه ماهه اول بارداری به سلامت به پایان رسیده است. به دلیل احتمال فراوان سقط و از دست رفتن جنین در سه ماه اول بارداری ، شاید بعضی از زنان ، باردار بودن خود را از اطرافیان مخفی کنند و پس از سه ماهه اول آبستنی و در صورت سلامت بارداری ، آن را آشکار کنند.

نزدیکی در سه ماه اول بارداری

موضوع مهم دیگری که اهمیت 3 ماهه اول بارداری را نشان می دهد ، بحث نزدیکی در سه ماهه اول بارداری می باشد. به دلیل سفت نبودن جای جنین در رحم زن ، عمل نزدیکی در سه ماه اول بارداری بایستی خیلی با احتیاط انجام شود. عدم رعایت احتیاط در هنگام نزدیکی در دوران بارداری می تواند سلامت جنین و سلامت بارداری را با خطر جدی مواجه کند. از این رو بایستی بسیار مراقب بود که مجامعت در سه ماهه نخست باردار بودن زن باعث صدمه دیدن جنین و احتمالا خونریزی و ختم حاملگی نشود. در مطلب نزدیکی در سه ماهه اول بارداری می توانید نکات مهمی را در خصوص مجامعت در این دوران یاد بگیرید.

علاوه بر مسائل مطرح شده در بالا ، شرایط روحی و جسمی زن در سه ماهه اول بارداری یکی از علل اهمیت دادن به این دوران می باشد. ممکن است بعضی از زنان از مشکلات جسمی و حتی روحی در سه ماه اول بارداری رنج ببرند. این مشکلات می توانند ناشی از شرایط بارداری یا غیره باشند. البته این مشکلات پس از گذشت سه ماهه اول آبستنی ، کم کم مرتفع می شوند. اما از آن جایی که مشکلات جسمی و روحی زن در سه ماهه اول حاملگی می تواند بر سلامت جنین تاثیر منفی گذاشته و همچنین سلامت بارداری را نیز تهدید بکند ، از این رو توجه به مشکلات زن و رفع آن ها تا حد امکان در سه ماهه نخست حاملگی بسیار حائز اهمیت می باشد.

امید است مطالب ذکر شده تا حدی توانسته باشد اهمیت سه ماهه اول بارداری را مشخص کند و مادران باردار سعی کنند با دانش کافی و با صبر ، مشکلات این دوران را سپری کنند و انشاء الله شاهد شکل گیری یک جنین سالم باشند.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

آزمایش اسپرم (۱ ماه قبل)

راه های کاهش استرس در هنگام نزدیکی کردن (۲ ماه قبل)

تاثیر زمان نزدیکی در افزایش باروری مردان (۳ ماه قبل)

استرس در هنگام نزدیکی کردن (۳ ماه قبل)

تصمیم به بارداری در زمان کرونا (۳ ماه قبل)

شب عید فطر برای بارداری چگونه است (۴ ماه قبل)

شب عید فطر چه زمانی است (۴ ماه قبل)

آیا نزدیکی در دوران بارداری جایز است (۵ ماه قبل)

نکاتی در خصوص نزدیکی در ثلث آخر شب (۵ ماه قبل)

نزدیکی در اوایل حاملگی (۵ ماه قبل)

تدابیر لازم برای افزایش شیر مادر (۶ ماه قبل)

14 نکته طلایی برای بارداری راحت و سالم (۷ ماه قبل)

مزایا و معایب بالش فرم دهی سر نوزاد (۷ ماه قبل)

نقش تشک فوم در ناباروری و نازایی زنان (۷ ماه قبل)

تاثیر استرس بر ناباروری زنان (۸ ماه قبل)

کارهای قبل از دخول برای بارداری (۸ ماه قبل)

تغذیه دوران بارداری برای زیبایی نوزاد (۹ ماه قبل)

نزدیکی هر شب برای بارداری (۹ ماه قبل)

روش های کاهش درد هنگام نزدیکی (۹ ماه قبل)

نزدیکی منقطع چیست (۹ ماه قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۰۳۶۰۷۱ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۸۰۵۰۲ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۶۷۵۶۹۱ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۶۶۷۸۵۰ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۵۷۴۴۳۱ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۵۶۲۵۳۷ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۵۳۵۵۷ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۱۸۵۴۸ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۳۹۹۳۰۷ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۷۴۷۰۰ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۵۲۷۱۶ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۴۹۳۹۸ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۳۳۴۵۵ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۹۰۰۶۱ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۲۸۵۷۳۲ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۲۷۲۴۴۰ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۳۱۵۳۲ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۲۶۹۷۹ بازدید)

بارداری و حاملگی با یک بار رابطه نزدیکی و دخول (۲۱۸۹۰۰ بازدید)

نزدیکی در دوران بارداری (۱۹۷۹۲۸ بازدید)

احادیث بارداری

آغاز شب ، چه در زمستان و چه در تابستان ، با زنان آميزش مكن. اين بدان جهت است كه معده و رگ ها پُرند و اين ، وضعيت مناسبى [براى آميزش] نيست و بيم قولنج و فلج و لرزش چانه و نِقرس و سنگ [كليه ]و تقطير (چكايش) بول وفتق و ضعف در بينايى و ذهن مى رود. پس اگر اراده آميزش دارد بايد در پايان شب باشد كه براى بدن ، سالم تر و براى فرزند [آوردن] اميدوارتر و براى افزونى هوش فرزندى كه در اين ميان پديد مى آيد بهتر است.

حضرت امام رضا (علیه السلام)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز شنبه

یا رب العالمین (۱۰۰ مرتبه)

امروز

شنبه

۵ / ۷ / ۱۳۹۹

۸ صفر ۱۴۴۲

ماه قمری ۲۹ روزه

۰۷ : ۳۳ : ۱۵

فصل پاییز

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۴:۳۲

طلوع خورشید: ۰۵:۵۵

اذان ظهر: ۱۱:۵۶

اذان عصر: ۱۵:۲۰

غروب خورشید: ۱۷:۵۵

اذان مغرب: ۱۸:۱۳

وقت عشاء: ۱۹:۰۰

نیمه شب شرعی: ۲۳:۱۳

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات