تست بارداری در خانه یا در آزمایشگاه


بسم الله الرحمن الرحیم

 

تست بارداری ، در خانه یا در آزمایشگاه

تست بارداری را چگونه انجام دهیم؟ تست بارداری در خانه برای تشخیص بارداری کافی است یا نیاز است که از تست بارداری در آزمایشگاه استفاده کنیم؟ در چه صورت از تست خانگی بارداری استفاده کنیم؟ چه زمانی از تست بارداری آزمایشگاهی استفاده کنیم؟ در چه شرایطی بهتر است که از هر دو روش تست حاملگی استفاده کنیم؟ تست بارداری در خانه چگونه انجام می شود؟ با چه روش و ابزارهایی می توان باردار بودن را در خانه تشخیص داد؟ بعد از مثبت شدن نتیجه تست بارداری در منزل چه کار کنیم؟ آیا بهتر است که در ابتدا از کدام تست بارداری استفاده کنیم ؛ تست حاملگی خانگی یا تست حاملگی آزمایشگاهی؟ اگر شما نیز چنین سؤالاتی دارید پس با ما همراه باشید زیرا در این مطلب می خواهیم در مورد تست بارداری در خانه یا در آزمایشگاه صحبت کنیم.

هنگامی که برای بارداری اقدام می شود یا حتی زمانی که قصد بارداری نداریم اما بنا به عللی به باردار شدن خود مشکوک هستیم می توانیم از یک تست بارداری جهت تعیین تکلیف حاملگی استفاده کنیم. زمانی شاید علاقمند باشیم که از یک تست بارداری خانگی استفاده کرده و در خانه از احتمال بارداری یا عدم بارداری خود آگاه شویم و زمانی هم ممکن است که علاقمند باشیم یا نیاز باشد که از یک تست بارداری آزمایشگاهی جهت تشخیص وضعیت حاملگی استفاده کنیم.

چند سؤال در این زمینه وجود دارد که نیازمند پاسخ مناسب هستند. از جمله این سؤالات می توان سؤالات زیر را مطرح کرد:

 • تست بارداری در خانه چیست؟
 • تست بارداری در منزل چه مزیتی دارد؟
 • دقت تست بارداری خانگی چقدر است؟
 • چه زمان می توان از تست های بارداری خانگی استفاده کرد؟
 • اولویت تست بارداری با روش های خانگی است یا روش های آزمایشگاهی؟

به این سؤالات می توان سؤالات متعددی را افزود. ما قصد داریم تا حد امکان به این سؤالات پاسخ داده و روش های تست بارداری خانگی و آزمایشگاهی و لزوم استفاده از هر کدام را بررسی کنیم.

زمانی که به دلایل گوناگون احتیاج داریم که باردار شدن یا عدم بارداری را تشخیص دهیم ، به یک روش تست بارداری احتیاج داریم. ممکن است که گاهی اوقات بخواهیم از چندین روش مختلف تست بارداری استفاده کنیم اما حداقل لازم است که از یک روش تشخیص حاملگی استفاده کنیم. به نظر ، عاقلانه است که ابتدا از یک تست بارداری خانگی جهت تشخیص اولیه حاملگی استفاده کنیم. این اولویت از آن جهت است که تست بارداری در منزل از تست بارداری در آزمایشگاه ، راحت تر و ارزان تر است و همچنین به راحتی می توان مثبت یا منفی بودن احتمالی بارداری را فهمید.

اما شاید سؤال شود که چگونه می توان به نتیجه و دقت تست حاملگی در خانه اطمینان پیدا کرد؟ در پاسخ به این سؤال باید گفت که این موضوع به چند عامل مهم بستگی دارد که در اینجا به برخی از این عوامل اشاره می کنیم:

 1. یکی از عوامل مهم در دقت تشخیص بارداری با روش های خانگی ، دقت انسانی است. منظور از دقت انسانی یعنی دقت شخصی که تست بارداری خانگی را انجام می دهد. مطمئنا دقت همه افراد یکی نیست و هر چقدر که دقت شخص تست کننده بارداری بالاتر باشد به همان میزان ، دقت تست حاملگی نیز بیشتر خواهد بود. البته دقت فرد تست کننده بارداری یک مساله نسبی است و گاهی اوقات می تواند یک فاکتور مهم تلقی شود و گاهی اوقات نیز می تواند چندان مهم نباشد و این بستگی به نوع تست بارداری خانگی دارد.

  به عنوان مثال وقتی که می خواهیم از روش سریعترین نشانه بارداری جهت تشخیص حاملگی استفاده کنیم ، دقت فردی که این تست را انجام می دهد و نیز تبحر او در این زمینه بسیار اهمیت دارد اما وقتی که از تست بارداری خانگی نظیر بی بی چک استفاده می کنیم ، دقت شخص تست کننده زیاد مهم نیست. پس باید دید که از کدام روش برای تشخیص بارداری در خانه استفاده می کنیم و متناسب با آن ، دقت تست را افزایش دهیم.
   
 2. عامل مهم دیگری که بر دقت تست بارداری خانگی تاثیر می گذارد ، دقت دستگاه تست بارداری می باشد. مثلا زمانی که از دستگاه های تست بارداری خانگی نظیر بیبی چک استفاده می کنیم ، دقت دستگاه تست بسیار اهمیت دارد و هر میزان که وسیله تست کننده بارداری دارای دقت بالاتری باشد به همان میزان ، دقت تشخیص بارداری در منزل بیشتر خواهد بود.
   
 3. عامل سومی که در دقت تست بارداری خانگی نقش بسیار تعیین کننده دارد ، مساله زمان انجام تست بارداری در منزل است. اگر فرد تست کننده دارای دقت بسیار بالایی باشد و اگر از بهترین نوع تست های بارداری خانگی نیز استفاده کنیم اما اگر زمان استفاده از تست بارداری ، نامناسب باشد ، دقت و نتیجه تست بارداری بسیار پائین خواهد بود. زمان عامل بسیار مهمی در انجام تست بارداری است و اگر تست حاملگی خانگی در زمان مناسب مورد استفاده قرار بگیرد ، تاثیر بسیار زیادی در دقت و نتیجه نهایی تست حاملگی دارد.

ملاحظه می گردد که با رعایت سه نکته بالایی (دقت عامل انسانی ، دقت دستگاه تست کننده و زمان مناسب تست بارداری) می توان دقت تست حاملگی در منزل را افزایش داد و در نتیجه می توان به نتیجه این تست تا حد زیادی مطمئن بود.

اما گاهی اوقات با وجود مثبت شدن نتیجه تست بارداری خانگی ممکن است که بارداری سالمی شکل نگرفته باشد! شاید تعجب کنید اما این احتمال وجود دارد و آن زمانی است که با وضعیت هایی نظیر بارداری پوچ یا بارداری خارج از رحم مواجه باشیم. در اینگونه موارد بهتر است که از یک تست بارداری آزمایشگاهی که دارای قدرت تشخیص بالاتری است استفاده کنیم.

سؤال دیگری که ممکن است برای برخی از عزیزان مطرح باشد این است که اصولا چه نیازی است که از روش های تشخیص بارداری در منزل استفاده کنیم و چرا مستقیما از تست های بارداری آزمایشگاهی استفاده نکنیم؟ در جواب این پرسش هم باید گفت که دلایل متعددی می توانند باعث شوند که ما از یک تست تشخیص حاملگی خانگی استفاده کنیم. به این دلایل اشاره می شود:

 1. دلیل اول ، ارزان بودن و حتی گاهی رایگان بودن تست های بارداری خانگی می باشد. گاهی اوقات ممکن است که یک خانم مجبور باشد که تست بارداری متعددی انجام دهد. در چنین مواقعی اگر تست بارداری خانگی برای این خانم مناسب باشد شاید بهتر باشد که از تست بارداری خانگی استفاده کند زیرا انجام چند باره تست بارداری در آزمایشگاه به مراتب هزینه زیادی نسبت به تست بارداری در منزل خواهد داشت. مطمئنا برای خانواده هایی که هزینه تست بارداری برای آنها مهم است ، تست بارداری خانگی یک انتخاب مناسب لااقل برای نتیجه اولیه بارداری خواهد بود.
   
 2. دلیل دوم ، راحت بودن انجام تست بارداری خانگی است. تست های تشخیص حاملگی خانگی به راحتی در منزل قابل انجام هستند و نیازی نیست که یک خانم وقت زیادی را برای انجام تست صرف کند و به راحتی می تواند این تست را در منزل انجام دهد.
   
 3. دلیل سوم ، تشخیص سریع وضعیت بارداری است. شما با استفاده از یک روش تست بارداری خانگی در سریعترین زمان ممکن می توانید وضعیت حاملگی خود را تا حدود زیادی بدانید اما برای استفاده از روش های تشخیص بارداری آزمایشگاهی لازم است که وقت زیادی را صرف کنید و حتی بعضی اوقات لازم است که زمان زیادی را منتظر پاسخ تست بارداری بمانید.

از مطالب بالا چنین استنباط می گردد که تست بارداری خانگی یک روش نسبتا معقول برای تشخیص حاملگی است و به دلیل مزایای فراوانی که دارد می توان از این تست استفاده کرد. اما با این وجود ، دقت تشخیص بارداری در این نوع تست ، گاهی اوقات می تواند تحت تاثیر عوامل مختلف و یا برخی شرایط بارداری نظیر حاملگی پوچ یا حاملگی خارج از رحم قرار گیرد. به همین دلیل ، اکتفا کردن به نتیجه تست خانگی بارداری شاید صحیح نباشد و بهتر باشد که از یک تست بارداری آزمایشگاهی (پس از مثبت شدن نتیجه تست خانگی حاملگی) جهت اطمینان از وضعیت و سلامت بارداری بهره گرفت.

علت دیگری که می تواند نیاز به استفاده از یک تست بارداری آزمایشگاهی را سبب شود ، نظر پزشک متخصص زنان زایمان می باشد. یک پزشک متخصص زنان زایمان شاید درخواست تست بارداری آزمایشگاهی را بدهد تا از وضعیت بارداری یک خانم مطمئن شود و شاید به نتیجه تست بارداری خانگی اکتفا نکند و شاید هم اصلا قبول نداشته باشد.

با استفاده صحیح و به موقع از تست بارداری خانگی در کنار روش های تست حاملگی آزمایشگاهی می توان تا حد زیادی هم در هزینه خانواده صرفه جویی کرد و هم به اقتصاد جامعه کمک کرد و هم از عوارض احتمالی برخی تست های بارداری نظیر سونوگرافی در امان بود.

 

اشتراک گذاری در:

آخرین مطالب

علت قاعدگی بعد از اقدام به بارداری (۵ ماه قبل)

روز پنجشنبه چه زمانی است (۶ ماه قبل)

نزدیکی در زمان قاعدگی حرام است (۶ ماه قبل)

ارتباط ناهنجاری جنین با جهت آمیزش (۱۱ ماه قبل)

تاثیر زمان نزدیکی بر شادابی کودک (۱ سال قبل)

نزدیکی کردن با شکم پر و کاهش هوش فرزند (۲ سال قبل)

نزدیکی کردن در بعد از ظهر یا عصر (۲ سال قبل)

نزدیکی در روز برای باردار شدن (۲ سال قبل)

آیا انعقاد نطفه در روز اشکال ندارد (۲ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی متوالی برای باردار شدن (۲ سال قبل)

راه و روش پیشگیری از تولد نوزاد ناهنجار (۲ سال قبل)

درمان کرونا در کودکان فقط در 48 ساعت (۳ سال قبل)

مهمترین عوامل مرتبط با نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

تاثیر حالت زمان نزدیکی کردن بر کودک (۳ سال قبل)

فواید با وضو بودن در هنگام نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

اهمیت برنامه ریزی برای نزدیکی کردن (۳ سال قبل)

کاهش عوارض بارداری با رژیم غذایی سالم (۳ سال قبل)

فاصله بین دو نزدیکی برای بارداری (۳ سال قبل)

رمضان بهترین ماه برای اقدام به بچه دار شدن (۳ سال قبل)

راهکارهایی برای درمان و رفع سردرد روزه دار (۳ سال قبل)

مطالب پربازدید

سریعترین نشانه بارداری (۱۱۵۹۴۹۶ بازدید)

نمایش وضعیت نزدیکی برای امروز و امشب (۱۰۵۷۷۰۹ بازدید)

برنامه محاسبه بهترین زمان نزدیکی در اسلام (۸۸۸۱۶۷ بازدید)

نزدیکی برای بارداری بعد از پریود (۷۹۷۸۱۷ بازدید)

شب ها و روزهای مناسب آمیزش در اسلام (۶۳۰۵۱۸ بازدید)

آزمایش اسپرم با آب در منزل (۶۲۷۴۲۸ بازدید)

روش صحیح استفاده از واجبی و نوره (۴۹۵۹۶۹ بازدید)

چند بار نزدیکی برای باردار شدن و حاملگی لازم است (۴۸۴۴۵۰ بازدید)

چگونه به سرعت و زود باردار شویم (۴۱۳۸۵۴ بازدید)

بعد از نزدیکی برای بارداری چه کنیم (۳۹۹۵۱۱ بازدید)

مصرف عرق کاسنی در بارداری و حاملگی (۳۶۰۴۹۶ بازدید)

بهترین حالت نزدیکی برای بارداری و حاملگی (۳۵۶۶۷۰ بازدید)

عفونت بارداری و درمان طبیعی آن (۳۵۵۷۰۴ بازدید)

زمان های نامناسب برای نزدیکی و انعقاد نطفه (۳۲۳۱۳۰ بازدید)

درمان سنتی عفونت چشم نوزادان (۳۱۵۳۹۱ بازدید)

درمان گوش درد نوزادان به روش سنتی (۲۹۹۸۱۰ بازدید)

اول ، وسط و آخر ماه قمری (۲۸۵۵۳۹ بازدید)

وقت زوال خورشید چه زمان و ساعتی است (۲۵۰۸۲۳ بازدید)

تاثیر زمان نزدیکی بر جنسیت جنین (۲۴۵۵۰۲ بازدید)

تاثیر رازیانه بر باردار شدن (۲۴۵۴۶۴ بازدید)

احادیث بارداری

به زنان باردار خود كُندر دهيد چرا كه كودك ، اگر در شكم مادر با كُندر تغذيه شود ، دلش استوار و عقلش افزون مى شود؛ اگر پسر باشد ، شجاع مى گردد و اگر دختر باشد سَرين او درشت شده و مورد علاقه شوهرش قرار مى گيرد.

پیامبر بزرگوار اسلام حضرت محمد مصطفی (ص)

ذکر روزهای هفته

ذکر روز یکشنبه

یا ذالجلال و الاکرام (۱۰۰ مرتبه)

امروز

یکشنبه

۲۶ / ۱ / ۱۴۰۳

۵ شوال ۱۴۴۵

ماه قمری ۳۰ روزه

۴۷ : ۵۰ : ۲۰

فصل بهار

اوقات شرعی به وقت تهران

انتخاب محل دیگر

اذان صبح: ۰۴:۰۵

طلوع خورشید: ۰۵:۳۳

اذان ظهر: ۱۲:۰۵

اذان عصر: ۱۵:۴۴

غروب خورشید: ۱۸:۳۷

اذان مغرب: ۱۸:۵۶

وقت عشاء: ۱۹:۴۵

نیمه شب شرعی: ۲۳:۲۱

نظرسنجی

نظر شما در مورد مطالب و محتوای سایت 2 زندگی چیست؟مشاهده نظرات